Serbia vazhdon ta mbajë ushtrinë në gjendje gatishmërie për të luftuar me Kosovën - Bota Sot
Serbia vazhdon ta mbajë ushtrinë në gjendje gatishmërie për të luftuar me Kosovën

Aktuale

Serbia vazhdon ta mbajë ushtrinë në gjendje gatishmërie për të luftuar me Kosovën

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 21:21
Vulin dhe ushtria serbe

Vendimi për shpalljen e gatishmërisë së plotë luftarake të Ushtrisë së Serbisë mbetet në fuqi.

Se kur do të tërhiqet dekreti, vendimi do të merret pas vlerësimit të përbashkët me kryetarin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar për për media serbe ministri i Mbrojtjes Aleksandar Vulin.

Ai ka shtuar se vendimi për shpalljen e gatishmërisë luftarake do të jetë në fuqi derisa të vlerësohet “se sa dhe në ç’masë janë zvogëluar kërcënimet”.

Shpalljen e gatishmërisë më të lartë luftarake të Ushtrisë së Serbisë është gjatë vizitës së presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Ujman.

Vulin ka thënë se KFOR-i e ka ditur në tërësi se çfarë po ndodhte në Liqenin e Ujmanit, por po shtiret të mos ketë pasur njohuri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat