LDK në Austri, kërkon mbështetje për liberalizim të vizave - Bota Sot
LDK në Austri, kërkon mbështetje për liberalizim të vizave

Aktuale

LDK në Austri, kërkon mbështetje për liberalizim të vizave

Nga: N.H Më: 8 tetor 2018 Në ora: 15:47
Avdullah Hoti së bashku me deputetin Armend Zemaj në Vjenë të Austrisë

Lidhja Demokratike e Kosovës, përmes një komunikate për media njofton se kryetari i GP-LDK-së Avdullah Hoti së bashku me deputetin Armend Zemaj, kanë udhëtuar sot në Vjenë të Austrisë.

Sipas kësaj kumtese, ata sot gjatë ditës, në takime të ndara kanë takuar deputetët e Parlamentit Austriak, përcjell “Bota sot”.

“Hoti i njoftoj ata në detaje lidhur me qëndrimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për dialogun duke nënvizuar se për këtë proces nevojitet përgatitje e mirë, gjithë përfshirje si dhe përfaqësim me legjitimitet politik e kushtetues”, thuhet ndër tjerash në ketë kumtesë.

LDK gjithashtu kërkoj nga ana e përfaqësuesve austriak mbështetje të mëtejme dhe thellim të bashkëpunimit sa i përket proceseve integruese.

Ja komunikata e plotë:

Komunikatë për media

Kryetari i GP-LDK-së Avdullah Hoti së bashku me deputetin Armend Zemaj, kanë udhëtuar sot në Vjenë të Austrisë. Ata sot gjatë ditës, në takime të ndara kanë takuar deputetët e Parlamentit Austriak Lukas Mandl- deputet nga radhët e PE dhe Kryetar i Shoqatës së Miqësisë Austriake- Kosovare, Carmen Jeitler – Cincelli – Kryetare e Grupit të Miqësisë Austri – Kosovë si dhe Alexander Marschik- Drejtor Politik në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Austrisë.

Duke i falënderuar për bashkëpunimin e deritanishëm dhe mbështetjen e ofruar nga shtetit austriak në proceset e ndryshme nëpër të cilat po kalon Kosova, deputetët e GP-LDK- së, Hoti dhe Zemaj i njoftuan ata me situatën aktuale politike në vend me theks të veçantë lidhur me temën e Dialogut Kosovë – Serbi.

Hoti i njoftoj ata në detaje lidhur me qëndrimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për dialogun duke nënvizuar se për këtë proces nevojitet përgatitje e mirë, gjithë përfshirje si dhe përfaqësim me legjitimitet politik e kushtetues.

Në këto takime gjithashtu u bisedua edhe për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës me që rast Hoti dhe Zemaj kërkuan nga ana e përfaqësuesve austriak mbështetje të mëtejme dhe thellim të bashkëpunimit sa i përket proceseve integruese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...