Musliu: Dikush është i interesuar që kullat e Jasharajve të harrohen - Bota Sot
Musliu: Dikush është i interesuar që kullat e Jasharajve të harrohen

Aktuale

Musliu: Dikush është i interesuar që kullat e Jasharajve të harrohen

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 11:18
Kuvendi i Kosovës

Seanca ka nis me shqetësimin për gjendjen e kullave të Jasharajve në Prekaz, ku u tha se janë disa të interesuar që ato kulla dhe historia më e re të harrohet.

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu foli për ligjin për memorialin Adem Jashari.

Ajo tha se vendit i duhen pushtetarë që nuk mund të dalin para vetës dhe para partisë.

Musliu: Dikush është i interesuar që kullat e Jasharajve të harrohen

"Duke parë sjelljet e disa partive politike lë për të kuptuar që dikush është i interesuar që kullat e Jasharajve dhe historia më e re të harrohet sepse ligji në fjalë nuk përmban asgjë tjetër përveç ruajtjes së trashëgimisë tonë historike dhe vlerave tona shpirtërore e kombëtare, konservimin e kullave të cilat e dini të gjithë tashmë janë në një gjendje të rënd dhe nga dita në ditë rrezikojnë të shemben dhe të shkatërrohen”, tha ajo.

Sipas saj, vendi tonë nuk i duhen ata pushtetarë që nuk mund të dalin mbi vete dhe partinë dhe qw nuk mund të vijnë në Kuvend të votojnë ligjin për memorialin Adem Jashari.

“Ne nuk mund të besonin që një parti që çdo ditë flet për bashkim kombëtar e nuk vjen në seancë për ligjin për kompleksin Adem Jashari”, tha ajo.

Ajo po ashtu tha se PDK ka bërë thirrje që të bashkohen për të votuar këtë ligj. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...