Mesiç: Arkitektura e Europës është përmbyllur me pavarësinë e Kosovës - Bota Sot
Mesiç: Arkitektura e Europës është përmbyllur me pavarësinë e Kosovës

Aktuale

Mesiç: Arkitektura e Europës është përmbyllur me pavarësinë e Kosovës

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 16:54
Stipe Mesiç dhe Ibrahim Rugova

Kriza mes Serbisë dhe Kosovës mund të sjellë një luftë të re, thotë ish-presidenti kroat, Stipe Mesiç, në një intervistë për “Der Standard”. Ai është shprehur kundër korrigjimit të kufijve në baza etnike.

“Vetë propozimi i tillë është gabim dhe nuk është ide e mirë, pasi arkitektura e Europës është përfunduar me pavarësinë e Kosovës. Gjithçka që ka të bëjë me ndryshimin e kufijve, do të sillte katastrofa deri te luftërat e reja”, tha Mesiç, duke shtuar se të gjithë luftërat në historinë e Europës kanë filluar si pretekst për të mbrojtur minoritetet e tyre kombëtare, por në fakt, qëllimi ka qenë për të fituar territore të reja.

Më tej njohësi i vjetër i politikës ballkanike shtoi se shembulli mes francezëve dhe gjermanëve duhet të ndiqet edhe nga shqiptarët dhe serbët – të jetojnë në një botë të hapur dhe ligje të ngjashme. Si shembull që sjell pasoja katastrofike të ndryshimit të kufijve Mesiç merr politikën e ndarjes së Bosnjë e Hercegovinës mes presidentëve Tuxhman dhe Milosheviç. “Kjo politikë ishte përgjegjëse për vrasje e 100 mijë personave në Bosnjë”, tha ai.

Në fund Mesiç thekson se Franca dhe SHBA e kanë kuptuar rrezikun se çfarë do të thotë ndryshimi i kufijve. Ndryshimi i kufijve mund të mbështetet vetëm nga Rusia, e cila kërkon të legjitimojë aneksimin e Krimesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...