Takimi i radhës Thaçi-Vuçiq, kjo është përgjigja e BE-së - Bota Sot
Takimi i radhës Thaçi-Vuçiq, kjo është përgjigja e BE-së

Aktuale

Takimi i radhës Thaçi-Vuçiq, kjo është përgjigja e BE-së

Më: 20 tetor 2018 Në ora: 20:41
Maja Kocijacic ka thënë se deri tani nuk ka datë për takimin e radhës Thaçi-Vuçiq

Kosova dhe Serbia kanë hyrë në fazën përfundimtare të bisedimeve me Serbinë, në Bruksel, me qëllim që të arrihet një zgjidhje e përbashkët për të dyja vendet.

Më 7 shtator, ishte planifikuar mbajtja e takimit në Bruksel në mes të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiq, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi.

Shkaku i mosmbajtjes së takimit, sipas sqarimit të delegacionit nga Serbia, ishte mungesa e lejes nga autoritetet e Kosovës që presidenti serb Vuçiq gjatë qëndrimit të planifikuar në Kosovë.

Andaj përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka zhvilluar vetëm takime të ndara me të dy presidentët.

Pas takimit u tha se në fund të muajit shtator do të diskutohet për takimin e radhës, mirëpo një gjë e tillë nuk ndodhi. Tani jemi në gjysmën e dytë të majit tetor dhe nuk ka datë se kur do të mbahet takimi i radhës mes dy presidentëve.

Sa i përket takimit të radhës se kur pritet ta zhvillojnë dy presidentët, në Bruksel, BE nuk kanë bërë të ditur ende një gjë të tillë.

Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme,  Maja Kocijacic ka thënë se deri tani nuk ka datë për takimin e radhës Thaçi-Vuçiq.

Sipas saj, datën dhe temën e takimit e caktojnë palët e përfshira.

“Koha, vendi, rendi i ditës, formati i Dialogut vendosen nga të dy palët. Ne do të njoftojmë për takimin e radhës kur të konfirmohet”, thuhet në përgjigjen e Kocijancicit.

Në anën tjetër, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi vazhdimisht përsërit qëndrimin e tij se me Serbinë duhet të gjendet një kompromisi  përmes paqes për një marrëveshje e cila, sipas tij, duhet të  rezultojë me njohje të pavarësisë së Kosovës nga ana e shtetit serb.

Thaçi po ashtu vazhdon ta përsërisë idenë e tij për korrigjimin e kufijve apo shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë. I pari i shtetit, ka theksuar se do ta propozon në dialog çështjen e bashkimit të Luginës së Preshevës me Kosovën, madje pa humbur pjesë të territorit të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...