Presidenti austriak mbështet regjimin pa viza për qytetarët e Kosovës - Bota Sot
Presidenti austriak mbështet regjimin pa viza për qytetarët e Kosovës

Aktuale

Presidenti austriak mbështet regjimin pa viza për qytetarët e Kosovës

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 17:27
Alexander van der Belen dhe Ilir Meta

Presidenti i Austrisë, Alexander van der Belen, ka kërkuar sot zbatimin e shpejtë të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij shqiptar Ilir Meta në Tiranë, ai tha se do të ishte mirë nëse liberalizimi i vizave do të zbatohej qysh gjatë kohës së kryesimit të Austrisë me Presidencën e BE-së.

“Nëse nuk ka liberalizim të vizave, atëherë do të shkaktojë një zhgënjim të madh” tha ai.

Van der Belen theksoi se gjatë kohës së ish-Jugosllavisë, të gjithë qytetarët mund të udhëtonin lirisht pa vizë dhe se tani janë vetëm qytetarët e Kosovës, të cilët janë të përjashtuar nga liberalizimi i vizave.

Kohë më parë, Parlamenti Evropian miratoi liberalizimin e vizave në mënyrë që, siç kujton ai, tani është "topi" te shtetet anëtare për të vendosur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...