Thaçi e Vuçiq takohen më 11 nëntor në Paris - Bota Sot
Thaçi e Vuçiq takohen më 11 nëntor në Paris

Aktuale

Thaçi e Vuçiq takohen më 11 nëntor në Paris

Më: 24 tetor 2018 Në ora: 22:43
Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiq

Më 11 nëntor, nëse gjithçka shkon sipas planit, në Paris do takohen presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiq.

Thaçi besohet se do ketë takim edhe me presidentin e Francës, Emanuel Macron.

Në Paris, sipas burime, do diskutohet për dialogun mes dy vendeve, si dhe idetë e reja të të dy presidenteve, korrigjimi i kufijve dhe njohja e eventuale e Serbisë ndaj Kosovës.     

Takimi i fundit i Thaçit dhe Vuçiqit i paraparë te mbahet ne Bruksel pati dështuar, të dy ishin takuan vetëm me palën ndërmjetësuese në dialog, Bashkimi Evropian. Nga atje Vuçiq kishte ardhur në Kosovë pastaj, ku ngjalli shumë reagime dhe mbajti fjalime nxitëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...