Tri diplomat e Xhavit Halitit dhe lufta e tij nga Tirana për UÇK-në - Bota Sot
Tri diplomat e Xhavit Halitit dhe lufta e tij nga Tirana për UÇK-në

Aktuale

Tri diplomat e Xhavit Halitit dhe lufta e tij nga Tirana për UÇK-në

Nga: N.Sh Më: 2 nëntor 2018 Në ora: 18:44
Xhavit Haliti

Profesori dhe njohësi i çështjeve juridike në Kosovë, Muhamet Kelmendi e ka komentuar “patriotizmin me diploma” të deputetëve të PDK-së.

Kelmendi ka folur për diplomat e Xhavit Haliti dhe Ganimete Musliut kundruall Ramush Haradinajt.

Kelmendi thekson se, këto janë marifete fëmijësh që nuk duhet me u shqyrtu sepse dihet sipas tij, kualifikimi i Xhavit Halitit dhe patriotizmi i Ganimete Musliut.

Ai thotë se ka fakte edhe për atdhedashurinë e familjes Haradinajt.

“Natyrisht se Xhaviti ka diploma. Jo tri po ndoshta 10. Ato ai i ka marrë pa shkuar kurrë në bankat e shkollës dhe pa qenë asnjëherë student. Të gjitha i ka marrë nëpër kafenetë e Tiranës. Po nga ky njeri që kurrë nuk u futë në luftë çlirimtare të UÇK -së në Kosovë nuk pritet më shumë.  Populli luftonte dhe vritej e Xhaviti jetonte nëpër hotele në Tiranë, me paratë e popullit. Kurrë deri në çlirimin e vendit, të Kosovës, në vitin 1999, nuk shkoi Xhavit Haliti në Kosovë. E bënte "luftën" nëpër hotelet dhe rrugët e Tiranës dhe të Evropës. "Patriot" i madh. Punë e jo mahi”, shkruan Kelmendi në Facebook, transmeton gazeta “Bota sot”.

Ja shkrimi i plotë:

Deputetet e PDK-se ne loje me "patriotizem dhe diploma"

Nga Xhavit Haliti , ne njeren ane dhe, z . Ganimete Musliu, ne anen tjeter, u ndegjuan mendime ne drejtim te Kryeministrit, z.Haradinaj.

Xhavit Hali se paska tri "diploma" fakukteti, ndersa.nfa z.Musliu, per gjoja mesim "patriotike" kundruall z.Ramush Haradinaj.

Parimisht keto marifete feminore as qe duhet te shqyryohen, sepse dihet kualifikimi i Xhavitit dhe patriotizmi i z.Musliu. Por, meqe u bene tema, ui futa kesaj ceshtjeje.

Ka fakte te bollshme per te treguar atdhedashurine e Familjes Haradinaj, sikunder edhe kualifikimet e z. Haliti dhe patriotizmin e z. Musliu.

Natyrisht se Xhaviti ka diploma. Jo tri po ndoshra 10. Ato ai i ka narre pa shkuar kurre ne bankat e shkollea dhe pa qene asnjehere student.

Te gjitha i ka marre neper kafenete e Tiranes.

Po nga ky njeri qe kurre nuk u fute ne lufte clirimtare te UCK -se ne Kosove nuk pritet me shume.

Populli luftonte dhe vritej e Xhaviti jetonte neper hotele ne Turane,me parate e popullit. Kurre deri ne clirimin e vendit, te Kosoves, ne vitin 1999, nuk shkoi Xhavit Galiti ne Kosove. E bente "luften" neper hotelet dhe rruget e Tiranes dhe re Evropes.

"Patriot"i madh.

Pune e jo mahi.

Nuk kam nevoj fare te futem ne aktivitetin e z. Musliu. Morri pjese ne lufren e UCK-se dhe nga ajo pozite, duke e shnderruar veten ne person me rendesi, ne kohen kur njihen kapacitetet e saja, akuzon per mungese te ardhetadashurise dhe te ligjerimit me gjoja ajo mundet me ore per te bere ndaj z.Ramush Haradinaj.

Kosoves i vjene mire kjo "dijeni' qe ka vendi. Kunendit i takon te kete nje person me keso dijeve politike dge vullnet te karre.. Natyrisht se ka lexuar shume vepra atdhetare, politike dhe ideologjike. Dhe, si e tille, mundet te ligjeron.

Por e dobesia qendron te mungesa e te shprehurut politik dhe atdhetar. Mungon kultura ideologjike dhe aftesite politike per te qene ligjeruese.

Populli thore:

"Mjere ai a ajo qe cmon vetem dhe e mbicmon te tjeret".

Atdhedashuria u pa deri ne vitin 1999. Ishte F. Haradinaj qe ua ktheu pushken okupatorit serb. Tere Familia ishte e organuzuar ne UCK dhe ajo shpejte u shnderrua ne baze kryesore te kryengritjes popullore.

Nepermjet Rafshit te Dukagjinit u armatose tere Kosova. Territori i tille u be baza e nderlidhjeve dhe e lufterave te medha te popullit tone.

Fa. Haradinaj dha tere fuqine e vete. Dha tre heronje dhe u be qendresa kryesore e luftes per liri.

Jane dy familhe qe kombi krenohet.

Eshte Fa. JASHARAJ ne Drenicen legjendare dhe Fa. HARADINAJ ne Rrafshin e Dukagjinkt. Me keto familie u lidhet edhe fitorja e kombit shqiptar.

Dhe, perball ketyre familjeve heroike, te japish ligjerata "atdhetare", sikunder deklaroj z. Musliu, eshte anomali dhe injorm i hapur i gjakut te derdhur per liri.

Por asnjera familje, asnje hero dhe luftetare nuk mundet dhe kurre nuk do te arrihet te denigrihen. Gjaku i derdhur ka force dhe fuqi mbi politiken dhe mbi elementet e ndryshem mendjekrisur.

Ne fund: politikani nuk natet z.Haliti me diploma fallse, a per a kunder diplomave. Ndersa, ardhedashuria, u tregua z.Musliu, ne luften tone clirimtare.

Keto jane fakte te forta.

MK

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat