Dështimi në Interpol, këta janë tre personat që Vetëvendosje u kërkon dorëheqjen - Bota Sot
Dështimi në Interpol, këta janë tre personat që Vetëvendosje u kërkon dorëheqjen

Aktuale

Dështimi në Interpol, këta janë tre personat që Vetëvendosje u kërkon dorëheqjen

Nga: P.R Më: 20 nëntor 2018 Në ora: 16:47
Xhelal Sveçla dhe Albulena Haxhiu

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një konference për media ka kërkuar dorëheqjen e Presidentit Hashim Thaci, Kryeministrit Ramush Haradinaj, dhe Ministrit të Jashtëm Behgjet Pacolli, pas dështimi të anëtarësimit të Kosovës në Interpool.

“Kuvendi i Republikës dhe Qeveria e Kosovës duhet që menjëherë t’ia marrin mandatin e Thaçit në aventurën e tij personale me Serbinë pa autorizim, pa legjitimitet dhe pa kompentencë, po ashtu Republika e Kosovës duhet menjëherë të vendosë reciprocitet të plotë politik, ekonomik dhe tregtar me Serbinë”, thuhet në reagimin e Vetëvendosjes.

“E vetmja mënyrë si mund ta ndihmojnë ata Kosovën është duke dhënë dorëheqje. Shumica dërrmuese e qytetarëve të vendit tonë, për të mos thënë të gjithë, do të gëzoheshin sonte, sikur në lajmet e mbrëmjes të dëgjonin se Thaçi, Pacolli dhe Haradinaj kanë dhënë dorëheqje”, thuhet ndër tjerash në njoftimin e VV-së. 

Ndërsa në konferencë për media, kanë folur dy deputetët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu dhe Xhelal Sveçla.

Sipas deputetes së Vetëvendosjes, Albulena Haxhiut, presidenti, kryeministri dhe ministri i Jashtëm janë treguar të dobët karshi Serbisë.

“Pazaret territoriale të Thaçit me Vuçiqin që kulmuan te takimi me Putinin, kanë shkaktuar konfuzion te shumë shtete që na e kanë njohur pavarësinë. Në këtë vit ka ndodhur një vetëkontestim i shtetësisë dhe pavarësisë sonë nëpërmjet aventurave absurde të presidentit të Kosovës. Gjithnjë e më pak të tjerët po na marrin seriozisht. Sepse, presidenti i vendit nuk po e merr shtetin tonë seriozisht. Thaçi e Pacolli, por edhe Haradinaj, duke u treguar të butë e të dobët karshi Serbisë, karshi Vuçiqit, Daçiqit e Radojçiqit, e kanë dobësuar pozitën tonë si shtet kudo, e kanë stërkequr perceptimin mbi neve. Dobësia e butësia karshi Serbisë nuk interpretohen nga askush si bujari a gjenerozitet yni, por si frikë e si padituri e jona”, u shpreh Haxhiu, përcjellë “Bota sot”,

Kurse deputeti, Xhelal Sveçla, deklaroi se Serbia po e lufton shtetësinë e Kosovës.

“Hipokrizia qëndron në faktin e takimeve Thaçi-Vuçiq. Hashim Thaçi pavarësisht situatës në terren vazhdon të vrapojë pas pazareve me Serbinë e cila si asnjëherë më parë pas shpalljes së pavarësisë po e lufton shtetësinë dhe subjektivitetin e vendit. Si është e mundur që shteti i Kosovës të përballet me këso vështirësish në terren a presidenti Thaçi të shkojë e të takohet pa asnjë kusht për Serbinë. Ky president po anashkalon çdo interes të vendit vetëm që personalisht të shpëtojë. Ai e ka zgjedhur rrugën e tij, por nuk duhet dhe nuk guxon ta marrë edhe Kosovën me vete. Ky njeri është zhvendosur kah pala serbe”, tha Xhelal Sveçla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...