Thaçi në mënyre tinzare në Dubai për t’ja marrë “myzhden” Pacollit për INTERPOLIN. Megjithate ai nuk ishte bash kot, shijoi mrekullitë - Bota Sot
Thaçi në mënyre tinzare në Dubai për t’ja marrë “myzhden” Pacollit për INTERPOLIN. Megjithate ai nuk ishte bash kot, shijoi mrekullitë

Aktuale

Thaçi në mënyre tinzare në Dubai për t’ja marrë “myzhden” Pacollit për INTERPOLIN. Megjithate ai nuk ishte bash kot, shijoi mrekullitë

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 21:45
Pamje nga Interpoli

Sot këtu në Dubai kanë përfunduar punimet e Sesionit të 87 të Asamblesë së përgithshme të Interpolit, me zgjdhjen e presidentit tëë të të Interpolit  Kim Jong-yang, duke refuzuar kandidatin rus të propozuar nga Kremlini.

Përkundër angazhimi dhe fushatës ofanzsive të ministrit të jashtëm të Kosovës Behgjet Pacollit për antersimin e Kosoves në organizatat nderkombëtare, është për keqardhje dështimin i Kosovës në Interpol, që në Dubai dështoi sa Kosova po aq edhe Rusia e cila provoi ta kontrolloj Interpolin përmes kandidatit të saj për president të kësaj organizate boterore, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” e cila me ftese te Interpol-it ndoqi punimet e Sesionit ter 87-të e Asamblese se Përgjithshme për kater dite rresht ne Dubai.

Image

Thaçi erdhi në Dubai dhe iku si karapidak, i dështoi plani për ti’a marrru “myzhden” Paclloit për “pranimin” e Kosovës në Interpol. Megjthate, Thaçi i jep një gjiro Dubait për të pare bukuritë, mrekullit e këtij vendi fantastik

Një bashkëpuntor i afërt në kabinetin e presidencës së Kosovës ka njoftuar agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë” mu në ditën e nisjes së Thaçit për Dubai.  Sipas këtij burimi “Thaçi shkoi në Dubai pa paralajmërim, pa qenë fare  i sigurt se do të pranohet apo jo Kosova në Interpol. Ai shkoi me shumë me “helbet”, me ndoshta pranohet,  shkoi për poena poltik dhe për tja marrur myzhden, kësaj radhe Pacollit.

” Por Thaçi edhe kësaj radhe dështoi me Interpolit sikur dikur me UNESCO-n

Dështimi i Thaçit për tja marrru Pacollit myzhden për anetarim në Interpol ishte nuk ishte i pari, ishte identik me ate ne UNESCO i cili dy-tri here ishte kot ne Paris dhe u kthye si Adem Alia me duar ngjep te shpija apo siq thone kah Presheva si karapidak.

Ai ne njefare menyre pa fije turpi ja kishte marrru myzhden Fadil Vokrri i cili kontriboi e sakrifikoi madje edhe me jete 8 (stresi) per ta futur Kosoven e UEFA e FIFA. Kurse Thaci me 20 gusht ne Bidapest u pa ne korridoret e hgotleve, ne kohen kur mbahej Kongresi i 40-të të zakonshëm të UEFA-s në Budapest. Dhe pa kurrefar turpi pa levizur kembën per te lobuar, ja morri myzhden Fadil Vokrrit duke dhene deklarata ne televizonet e tij “ja une ju solla anetarsimin e Kosovës ne UEFA e FIFA” ?!

Po e njeja fytere ne menyre tinzare e bizare u pa edhe ne Dubai ku Thaqi pa asnje paralajmerim mediatik u pa ne nje hotel ne pritje te anetaresimit te Kosoves ne Interpol. Dihet ai erdhi ne Dubai per te fituar poena poltik, ne  stilin nese dhez dhez, lajmorhem ne opinonion duke dhene deklartata ne stilin e tij “ja unë presidenit i juaj ju futa Kosovën në Interpolin”.. Por, pasi si “dhezi” ai ju kishte lutur mediave te  tij qe i kishte marrur me veta qe t mos publikojne asgje per viziten e tij. Por disa nga keto media e “tradhtuan” dhe fotografuan me duar n’xhepa ne nje nga hotelet me luksoze ne Dubai i cili ne distandce prej qindra metrash ndiqte Asamblen e Përgjithshme te Interpol-it.

Hashim Thaci ne Dubaj, erdhi e u kthye si karapidak deshti t’ja marr myzhden Pacollit
Edhe pse u nda një buxhet i majmë nga ana e qeverisë së Kosovës, që të lobohet për anëtarësim, kjo nuk funksionoi pasi që Kosova nuk arriti të marr votat edhe pse në dy raunde, të hyjë në organizatën ndërkombëtare.

Rusia dhe Kosova persona non grata per Interpolin!

Nga 116 shtete që e kanë njohur Kosovën, në rundin e dytë, që ishte vendimtari, votuan vetëm 65 pro anëtarësimit në Interpol. Në të parin kishin votuar 76 shtete, që sërish paraqiste numër të vogël në krahasim me njohjet.

Për tetë herë radhazi, Kosova provoi të hyjë në INTERPOL, por nuk arriti, kjo për arsye të ndryshme. Nje ekspert per ceshtje sigurie ndferoimbëztare i ka thëne agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se Kosuva nuk do te hyje ne UNESCO as ne INTERPOL perderisa ne krye te shtetit gjendet Hashim Thaci me nje dosje te dyshimte dhe politikaj tjere te lyera duart me gjak. Analistet kosovare pas deshtimit te Kosoves ne Interpol kane deklaruar se “Dështimi i Kosovës në Interpol eshte sukses i Rusise, Serbise dhe Thaçit”. Sipa styre frytet e takimit te Thacit me Putinin po dalin, siq u deshmua ne Dubai.

Asambleja e Përgjithshme e Interpolit, e cila po zhvillon punimet e Kongresit të përvitshëm në Dubai, ka zgjedhur kandidatin nga Koreja e Jugut, Kim Jong-yang, në postin e presidentit. Ai do të vijojë mandatin e Meng Hongëeit, deri në vitin 2020. Shqetësimet pati për shkak të aplikimeve të mëparshme të Rusisë për të ashtuquajturat “alarme të kuq” në Interpol, urdhërarreste ndërkombëtare për ata që kanë dalë hapur kundër Kremlinit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te Interpolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...