Haradinaj i dërgon letër Mogherinit, i sqarohet për masën prej 100 për qind ndaj Serbisë - Bota Sot
Haradinaj i dërgon letër Mogherinit, i sqarohet për masën prej 100 për qind ndaj Serbisë

Aktuale

Haradinaj i dërgon letër Mogherinit, i sqarohet për masën prej 100 për qind ndaj Serbisë

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 13:16
Kryeministri Haradinaj dhe Frederica Mogherini

Kryeministri Haradinaj ka bërë të ditur se e ka njoftuar përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini dhe të gjithë ambasadorët në Kosovë lidhur me vendosjen e masës prej 100 për qind për produktet me prejardhje nga Serbia e Bosnja.

Në hollin e Kuvendit të Kosovës, Haradinaj tha se pret që përfaqësuesja e BE-së  në Kosovë, Natalyia Apostolova ta njoftojë Mogherininin lidhur me sqarimin e Qeverisë për këtë vendim, 

“Sapo iu kam dërguar letër të gjithë ambasadorëve edhe të BE-së.  Zonjës Apostolova i kam shpjeguar faktet pse kemi ardhur deri te ky vendim në çka e kemi bazuar. Është një vendim i Kosovës, sovrane në mbrojtje të interesit të vet, por është i argumentuar pse e bëjmë këtë, kryesisht është mosrespektimi i marrëdhënieve tregtare Kosovë-Serbi, nga Serbia duke vu bllokadë tarifore për çdo produktet tona, shtuar këtu edhe agresivitetin ndaj Kosovës”, ka thënë ai.

Ndërkohë, në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, Haradinaj tha se masa prej 100 për qind nuk do të hiqet derisa në njohjen nga Serbia.

Ai kërkoi qëndrueshmëri edhe nga institucionet e Kosovës, si dhe kërkoi nga bizneset vendore që të jenë korrekte dhe mos të ketë rritje enorme të çmimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...