Haradinaj i premton përkrahje komandantit të ri të KFOR-it, D’Addario për ruajtjen e sigurisë - Bota Sot
Haradinaj i premton përkrahje komandantit të ri të KFOR-it, D’Addario për ruajtjen e sigurisë

Aktuale

Haradinaj i premton përkrahje komandantit të ri të KFOR-it, D’Addario për ruajtjen e sigurisë

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 12:18
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Në kampin “Film City” në Prishtinë është duke u mbajtur ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se populli dhe Qeveria e Kosovës janë përgjithmonë mirënjohës ndaj të gjithë grave dhe burrave që janë shërbyer dhe vazhdojnë të shërbejnë në vend tonë duke mbështetur paqen, sigurinë dhe stabilitetin.

“Ne shprehim respektin tonë më të thellë dhe i kujtojmë të gjithë ushtarët që humbën jetën duke shërbyer në Kosovë. Liria jonë është një vlerë e përbashkët, vlerë e Kosovës dhe aleatëve të saj”, ka thënë Haradinaj, .

“Në ditën e ndërrimit të komandës në të gjithë mund të theksojmë punën e shkëlqyeshme të gjeneral Cuoci si komandant i KFOR. Komunikimi, koordinimi dhe bashkëpunimi me akterët në vendin tonë janë zhvilluar më tej. Ky vit i shërbimit në Cuoci u demonstrua të jetë një vit i thellimit të bashkëpunimit në mes të institucioneve të Kosovës dhe KFOR-it. Kosova do ta respektojë përgjithmonë praninë e KFOR dhe NATO-s, ne nuk planifikojmë që zëvendësojmë prezencën ushtarake të vendeve demokratike dhe synojmë të përforcojmë partneritetin”.

Haradinaj ka thënë se prezenca e KFOR dhe NATO-s kanë ndihmuar vendin, rajonin dhe zhvillimin e përgjithshëm në dy dekadat e fundit.

“Ne synojmë të anëtarësohemi në NATO dhe besoj që rajoni do të përfitojë nga rrugëtimi i të gjitha vendeve drejt NATO-s”.

“Komandat i ri i KFOR, Lorenzo D’Addario – ju do të keni gjithë angazhimin e Qeverisë për bashkëpunim në bërjen e Kosovës dhe rajonit një ambient të qetë dhe të sigurt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...