Diellza Kolgeci kujton diçka domethënëse - Bota Sot
Diellza Kolgeci kujton diçka domethënëse

Mediale Vip

Diellza Kolgeci kujton diçka domethënëse

Nga: K. Goca Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 13:09
Diellza Kolgeci kujton diçka domethënëse

Aktorja e mirënjohur shqiptare, Diellza Kolgeci, si gjithmonë i kushton kujdes të veçantë festave Kombëtare, sidomos Ditës së veçantë, Ditës së Flamurit – 28 Nëntorit. Diellza është e lidhur shumë me Flamurin Kuq e Zi dhe njëherësh e ka për zemër veshjen tradicionale kombëtare. Diellza kujton disa vargje domethënëse të të madhit tonë Gjergj Fishta.

“  28 Nanduer

Oj Zanë, t'këndojm… t'vajtojm, deshta me thanë;

Pse sot ditë kangët s'asht për mue e tye.

Po ç'gzim kjo ditë ne mundet me na dhanë,

Kur, qe; mbas nji motmoti q'iu pëlqye

Europës shqiptarin zot n'shpi t'vet me lanë

E kujt pose Hyut, n'këtë jetë mos me i shërbye,

Shqiptari i ndam' prap me vedvedi gjindet

E shk'asht ma zi, prej vedit edhe s'bindet…

GJERGJ FISHTA”.

“Urime dita e flamurit...”, shkruan aktorja dhe bukuroshja Diellza.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...