Imazhet e luftës në Kosovë që shokuan botën - Bota Sot
Imazhet e luftës në Kosovë që shokuan botën

Aktuale

Imazhet e luftës në Kosovë që shokuan botën

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 19:43
Xajë Mustafa, Sherife Luta dhe Agim Shala

Këto janë disa nga imazhet që mediat ndërkombëtare kanë kapur gjatë viteve ’98-’99, që tmerruan botën e civilizuar dhe ngelën dëshmi e përjetshme për vuajtjet e shqiptarëve të Kosovës.

Personazhet e këtyre imazheve kishin deklaruar kohë më parë për vuajtjet dhe përjetimet e tyre.

Imazhet e vuajtjeve të të cilëve po përçonin në botë fotografinë e vërtetë të Kosovës së asaj kohe.

Agim Shala, si fëmijë i asaj kohe, fotografia e të cili u bë lajm botëror, nuk i kutohet lufta fare, mirëpo ka mbetur protagonisë i saj, transmeton gazeta "Bota sot".

Image
Xajë Mustafa

Mustafa, i thyer në shpirt nga frika se i ishin vrarë fëmijët e tij, në Kukës ku ishte dëbuar nga Kosova, po i tregonte një gazetari të huaj dy foto të më të dashurve të tij. Fotografia që i bëri gazetari i huaj, preku gjithë botën. Për fat, fëmijët e Mustafës kishin arritur të shpëtonin dhe më vonë ai u bashkua me ta.

Image
Sherife Luta

Fotografia e Lutës, është gjithashtu njëra ndër më prekëset të bëra në luftën e Kosovës. Ajo shihet teksa në kolonë duke ikuar nga forcat militare serbe, ushqen me gji vajzën e saj bebe.

Image
Agim Shala

Shala nuk e mban mend luftën ngase ishte shumë i vogël. Por, foto e tij në mes telave me gjëmba e shkrepur në Kukës, është shpallur në mesin e 50 fotove më të bukura në botë të realizuara në shekullin XX.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera