Haradinaj: Pas vendosjes së taksës, janë rritur prodhimet vendore - Bota Sot
Haradinaj: Pas vendosjes së taksës, janë rritur prodhimet vendore

Aktuale

Haradinaj: Pas vendosjes së taksës, janë rritur prodhimet vendore

Më: 3 dhjetor 2018 Në ora: 13:50
Kryeministri Ramush Haradinaj,

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka inkurajuar prodhuesit kosovarë për krijimin e lidhjeve të bizneseve për promovim të produkteve vendore dhe potencialin ekonomik në vend.

“Ne e kemi për qëllim zvogëlimin e importit të produkteve ose zëvendësimin e produkteve. Taksa 100 përqind nuk duhet parë si mundësi për rritje të çmimeve, por mbështetje për prodhuesit”, ka thënë Haradinaj me rastin e hapjes së panairit Agrobiznes “Shporta jonë” të organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës.

 Ai ka shtuar se janë rritur prodhimet vendore që prej vendimit të vendosjes së taksës ndaj produkteve me origjinë të Serbisë.

Ministri i MTI-së Endrit Shala, me qëllim të promovimit të produkteve të Kosovës, ai ka ftuar qytetarët që të shfrytëzojnë prodhimet vendore.

“Ne si Qeveri jemi të përkushtuar për mbështetjen e prodhimeve “Made in Kosovo”, për nevoja të Kosovës dhe për eksport”, theksoi Shala.

Ai ka shtuar se një ndër prioritet është edhe rritja e cilësisë së produkteve vendore.

Kryetari i OEK-ut Berat Rukiqi, ka thënë se në këtë panair do të shfaqet potenciali i ekonomisë së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat