Berisha kujton takimin me Bushin e Vjetër më 1992: Mori atllasin dhe më pyeti për Kosovën - Bota Sot
Berisha kujton takimin me Bushin e Vjetër më 1992: Mori atllasin dhe më pyeti për Kosovën

Aktuale

Berisha kujton takimin me Bushin e Vjetër më 1992: Mori atllasin dhe më pyeti për Kosovën

Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 21:05
Sali Berisha

Sali Berisha, kryeministër e president i dikurshëm i Shqipërisë, ka folur për bisedën që ka zhvilluar me ish-presidentin e ndjerë amerikan, George H.W. Bush, për Kosovën, shumë vite më parë.

“Ishte takimi më i rëndësishëm i jetës sime”, është shprehur Berisha në emisionin “Pressing”, në televizionin T7, duke iu referuar takimit me Bushin e Vjetër, në Shtëpinë e Bardhë, në vitin 1992.

“Mund të them se çështje kryesore në atë takim ka qenë Kosova”, ka kujtuar Berisha.

“Dua t’i jap meritë mikpritësit tim... e hapi bisedën me Kosovën”, ka thënë ai, duke folur për takimin e 15 qershorit të vitit 1992.

“Mori atllas përpara, dhe hartën e Kosovës, duke më pyetur mua për situatën”, është shprehur Berisha.

Ish-udhëheqësi shqiptar ka thënë se koha më kryesore e takimit të tij me Bushin e Vjetër në Uashington iu kushtua Kosovës.

“Për mua, dhe për çdo shqiptar, Kosova ishte nën pushtim, dhe e kërcënuar për ekzistencën e saj”, ka thënë Berisha në T7.

“Copëtimi i mëtejshëm i saj e shuante nga harta”, ka theksuar ai.

Sipas Berishës, po të mos ishte paralajmërimi i famshëm i Bushit të Vjetër ndaj Sllobodan Millosheviqit, Serbia do ta sulmonte ashpër Kosovën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...