Mrika e Arianiti vizituan përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave - Bota Sot
Mrika e Arianiti vizituan përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave

Alpinizem

Mrika e Arianiti vizituan përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave

Nga: K. G. Më: 10 prill 2019 Në ora: 11:18
Mrika e Arianiti vizituan përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave

Alpinistët Mrika e Arianit Nikçi vazhdojnë me sukses të madh që të ngjiten në lartësitë e ndryshme. Ata vizituan edhe përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave. 

Image

“Pas treningut për aklimatizim, ngjitje 800 metra për 2:20 minuta, realizuam ngjitje në lartësinë prej 5.000 lmd.

Image

Pas kësaj, miku im Prakash Sherpa me shoqëroi për dy orë ecje vetëm për të vizituar përmendoren e alpinistit legjendar të Himalajave, Jerzy Kuktczka, i cili vdiq gjatë ngjitjes së Lohtse Southe Face, rrugë që Uta Ibrahimi po përpiqet ta realizoje si pjese e ekipit Hong Expedition”, shkruan në profilin e tij, Arianiti.

Image

Mrika e Arianiti

Mrika dhe Arianiti, babë e bijë, trimat tanë, që po pushtojnë majet e ndryshme më të larta të botës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat