Alpinistët drejt majës së Everestit!  - Bota Sot
Alpinistët drejt majës së Everestit! 

Alpinizem

Alpinistët drejt majës së Everestit! 

Nga: K. G. Më: 20 prill 2019 Në ora: 12:20
Alpinistët drejt majës së Everestit! 

Të ia mësysh majës së Everestit duhet të jesh edhe i përgatitur profesionalisht por edhe trim i madh! Trimat tanë, alpinistët Mrika dhe Arianit Nikçi, njëherësh babë e bijë me sukses pushtojnë majat më të larta të botës. 
“Ndjenja e shtëpisë! E tani gjendemi në Kampin Bazë të Everestit, vendosur në 5300 lmd. Takimi me anëtarët tjerë të kompanisë CTSS, dushat e ngrohtë, pak nga lidhja e internetit, duke mos harruar ushqimin mjaft të mirë, pas disa ditë ecje dhe ngjitje, më bëri të ndjehem si në shtëpi.
CTSS kanë bërë punë të shkëlqyer në ngritjen e këtij kampi, ishte më shumë se që kam pritur.
Kulmi i ditës ishte ceremonia e Pujes, e cila siç munda ta kuptoj, është ceremoni e posaçme e bekimit dhe nderimit për mysafirët, pra një ngjarje e veçantë, ku të gjitha lidhen aq bukur duke reflektuar mikpritjen dhe frymën shoqërore të vendasve, pa të cilët Maja as që do të ishte e mundur. 

Image

Vallëzimi me sherpat solli ndjenjën e ngrohtë familjare dhe shoqërore, dhe ka për të mbetur gjatë në kujtesën time si shenjë e Himalajeve!
Shumë fat për të gjithë alpinistët drejt majës së Everestit, e një “Puja” speciale për shoqen time shumë të mirë Uta Ibrahimi dhe ekipit të saj të Lothse South Face!”, shkruan Mrika.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...