Vdekja e dy aplinistëve në majën Monte Everest, familjarët tregojnë se si vdiqën ata - Bota Sot
Vdekja e dy aplinistëve në majën Monte Everest, familjarët tregojnë se si vdiqën ata

Alpinizem

Vdekja e dy aplinistëve në majën Monte Everest, familjarët tregojnë se si vdiqën ata

Nga: Bota sot Më: 25 maj 2019 Në ora: 13:08
Monte Everest

Dy alpinistë kanë humbur jetën në Monte Everest sepse maja e lartë ishte e mbushur nga turma e njerzëve.

Alpinistia ndiane, Anjali Kulkarni, 55 vjeçe, vdiq në kthimin e saj nga ngjitja në majën e malit Everest të mërkurën. Djali i saj tregoi për CNN që ai  ishte ngatërruar në "bllokimin e trafikut" mbi kampin e katërt, i cili ishte në 8,000 metra dhe kampi përfundimtar para takimit, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Ndësa, alpinisti amerikan Donald Lynn Cash, 55 vjeç, gjithashtu vdiq të mërkurën pas rrëzimit nga lartësisa e majës, duke zbritur nga samiti.

Nirmal Purja ka postuar një foto në rrjetin social Instgram gjendjen e majës në ditën e mërkurë. Duke treguar kështu gjurmët që kishin lënë alpinistët në vështërsit që kishin hasur gjatë rrugëtimit të tyre. Ai gjithashtu shtoi se kishte rreth 320 njerëz në radhë në majë të malit në një zonë të njohur si "zona e vdekjes".

Për këtë ndodhi foli edhe Danduraj Ghimire, drejtor i përgjithshëm i Departamentit të Turizmit në Nepal. Ai hodhi poshtë sugjerimet se bllokimi i alpinistëve kontribuoi në vdekjen e alpinistëve, duke i quajtur këto pretendime "të pabaza".

Maja e malit Everest ka një lartësi prej 8,848 metra (29,029 këmbë). Në atë nivel, çdo frymë përmban vetëm një të tretën e oksigjenit të gjetur në nivelin e detit. Që do të thotë se shumica e njerëzve mund të kalojnë vetëm disa minuta në krye, pa furnizime shtesë të oksigjenit, përpara se të bëhet e patolerueshme.

“Moti në këtë sezonë nuk ka qenë edhe shumë i mirë për ngjitje, kështu që kur ka një dritare të vogël kur klima zgjerohet, alpinistët bëjnë këtë lëvizje," tha Ghimire.

“Shkaku kryesor i vdekjeve në Everest ka qenë lartësia e lartë, gjë që ndodhi me shumicën e alpinistëve të cilët humbën jetën edhe këtë sezon".

Shantanu Kulkarni, tregoi që nëna e tij kishte udhëtuar për mbi 25 vjet dhe kishte stërvitur të ngjitej në malin Everest për gjashtë vitet e fundit.  Ajo kishte përfunduar një numër të madh udhëtimesh, duke përfshirë Malin Elbrus në Rusi jugore dhe malin Kilimanjaro në Tanzani. Ai gjithashtu tregoi që e ëma e tij kishte së bashku me Babin e tij një agjenci reklamash, por ata të dy u larguan për të "ndjekur ëndrrën e tyre për të qëndruar në majë të malit Everest", tha Shantanu.

Gjersa aplinisti Cash, ishte nga Utah , dhe u rrëzua pranë një pjese të shtegut që kishte një lartësi prej rreth 8.770 metra, sipas Pioneer Adventure."Ekipi ynë bëri çmos për të shpëtuar jetën e tij," vuri në dukje kompania, duke shtuar se udhëzuesit e Sherpës kishin tentuar ta mbanin gjallë duke e tërhequr atë në mal.

"Pavarësisht përpjekjeve të tyre më të mira në ofrimin e udhëzimeve më të mira, furnizimeve të mjaftueshme me oksigjen dhe mbështetjen mjekësore ata nuk mund ta shpëtonin jetën e tij”, tha kompania e shpëtimit, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Fëmijët e tij thanë për CNN që ai vdiq pas arritjes së qëllimit të tij për të takuar malin më të lartë në çdo kontinent.

“Mesazhi I tij I fundit që më dërgoi mua, shkruante që ai ishte shumë i bekuar që ishte në maje të malit, në këtë mal që kishte lexuar për të pothujse 40 vite”, tha djali i tij Tanner Cash.

Më shumë se 200 alpinistë kanë vdekur në kulmin që nga viti 1922, kur u regjistruan vdekjet e para të alpinistëve në Everest. Shumica e trupave besohet se kanë mbetur të varrosura nën akullnajat ose bora.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat