Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë  - Bota Sot
Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Alpinizem

Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Nga: K. Goca Më: 2 korrik 2019 Në ora: 15:05
Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Babë e bijë, alpinistët Arianit e Mrika Nikçi, pushtuan katër majet më të vështira të botës. ata vazhdojnë rrugën për në Rusi për të pushtuar edhe një maje të lartë. 

“Projekti - Mrika Seven Summits, së bashku me vajzën time, Mrikën, për 6 muaj realizuam ngjitjet ne 4 majet me të vështira në grupin Seven Summits:

Vinson - 4.892 lmd ( Antarktikë) 16.12.18,
Aconcagua - 6.960 lmd ( Amerika Latine) 16.02.19,
Everest - 8.848 lmd, ( Azi ) 27.05.19,
Denali - 6.190 lmd ( Amerika Veriore) 20.06.19,

Ishte periudhe kohore e mundimshme por përcjellur me eksperienca te veçanta dhe kënaqësi të paharruara.
Tani, jemi në Rusi, rrugës për t’u ngjitur në majen më të lartë në Evropë, Elbrusin - 5.642 lmd.

E kemi planifikuar që projektin Mrika Seven Summits ta përmbyllim me Carstenz Pyramide - 4.884 alt. urojmë dhe shpresojmë që gjithçka të shkojë mbarë!”, shkruan Arianiti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat