Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë  - Bota Sot
Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Alpinizem

Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Nga: K. Goca Më: 2 korrik 2019 Në ora: 15:05
Babë e bijë nga Kosova e pushtojnë Rusinë 

Babë e bijë, alpinistët Arianit e Mrika Nikçi, pushtuan katër majet më të vështira të botës. ata vazhdojnë rrugën për në Rusi për të pushtuar edhe një maje të lartë. 

“Projekti - Mrika Seven Summits, së bashku me vajzën time, Mrikën, për 6 muaj realizuam ngjitjet ne 4 majet me të vështira në grupin Seven Summits:

Vinson - 4.892 lmd ( Antarktikë) 16.12.18,
Aconcagua - 6.960 lmd ( Amerika Latine) 16.02.19,
Everest - 8.848 lmd, ( Azi ) 27.05.19,
Denali - 6.190 lmd ( Amerika Veriore) 20.06.19,

Ishte periudhe kohore e mundimshme por përcjellur me eksperienca te veçanta dhe kënaqësi të paharruara.
Tani, jemi në Rusi, rrugës për t’u ngjitur në majen më të lartë në Evropë, Elbrusin - 5.642 lmd.

E kemi planifikuar që projektin Mrika Seven Summits ta përmbyllim me Carstenz Pyramide - 4.884 alt. urojmë dhe shpresojmë që gjithçka të shkojë mbarë!”, shkruan Arianiti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...