Mrika, vajza më e guximshme shqiptare!

Alpinizem

Mrika, vajza më e guximshme shqiptare!

Nga: K. G. Më: 15 dhjetor 2019 Në ora: 15:56
Mrika, vajza më e guximshme shqiptare!

Alpinistja më e re, Mrika Nikçi, vlerësohet si vajza më e guximshme, e cila me babain e saj, Arianiti, thyen rekorde, duke u ngjitur në majet më të larta të botës.

Mrika, e lindur më 6 dhjetor 2001, është alpiniste shqiptare nga Republika e Kosovës.

Mrika, njihet si vajza më e re në botë që u ngjit në shtatë majat më të larta.

Më 15 gusht të vitit 2019, si 18 – vjeçare u fut në historinë e botës, si alpinistja më e re dhe që bëri mrekullinë. Për disa muaj pushtoi majat, si Vinson, Aconcagua, Everest, Denali, Elbrus e Carstensz Pyremid.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat