Pompeo thotë se samiti i Trump-Kim do të mbahet diku në Azi - Bota Sot
Pompeo thotë se samiti i Trump-Kim do të mbahet diku në Azi

Amerika

Pompeo thotë se samiti i Trump-Kim do të mbahet diku në Azi

Më: 31 janar 2019 Në ora: 12:28
Donald Trump, Kim Jong Un

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha të mërkurën se po dërgonte një ekip për të bërë përgatitjet për samitin e ardhshëm midis Presidentit Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un që do të mbahej diku në Azi në fund të shkurtit.

Në një intervistë me Fox News Channel, Pompeo tha se koreano-veriorët kishin rënë dakord që takimi i dytë midis dy udhëheqësve do të mbahej në fund të shkurtit.

"Ne do ta bëjmë një vend në Azi," tha ai.

"Unë po dërgoj një ekip atje. Ata po shkojnë kështu që të hedhin themelet për atë që shpresoj se do të jetë një hap i rëndësishëm shtesë drejt rrugës për jo vetëm denuclearizimin e gadishullit, por një të ardhme më të ndritur për popullin e Koresë së Veriut ", tha Pompeo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat