Nënë torturoi fëmijët e saj deri në vdekje, i la pa bukë dhe i ngujoi për këtë qëllim - Bota Sot
Nënë torturoi fëmijët e saj deri në vdekje, i la pa bukë dhe i ngujoi për këtë qëllim

Amerika

Nënë torturoi fëmijët e saj deri në vdekje, i la pa bukë dhe i ngujoi për këtë qëllim

Më: 20 mars 2019 Në ora: 20:25
Fëmijët

Një grua akuzohet për rrahje, mbyllje, uri deri në vdekje dhe spërkatje me piper shtatë fëmijët e adoptuar të saj për t’i detyruar të kryejnë video në YouTube të cilat morën miliona shikime.

Një grua është akuzuar se ka abuzuar me shtatë fëmijët e adoptuar të saj në mënyrë që t’i detyrojë ata të bëjnë video për qëllime fitimprurëse në YouTube.

48-vjeçarja Machelle Hackney u arrestua të premten në Maricopa të Arizonës për shtatë akuza për abuzimin e fëmijëve, pesë akuza për burgim të paligjshëm dhe dy akuza për ngacmim të fëmijëve.

Hackney ka një kanal në YouTube që ka 800,000 abonentë dhe më shumë se 250 milionë shikime të përgjithshme.

Kanali përmban fëmijët e saj të adoptuar, që variojnë nga mosha gjashtë deri në 15 vjeç, duke u shfaqur në një shumëllojshmëri aventurash të shkurta që shpesh përfshijnë përleshje fizike dhe duke përfunduar me fëmijët përballë kamerës me një lutje për të “pëlqyer dhe për t’u abonuar”.

 Policia thotë se pas kamerës, jeta për fëmijët ishte larg nga këndvështrimi.

Artistët e rinj po vdisnin nga uria, u mbyllën në një dollap për ditë dhe u keqtrajtuan deri në rrahje, sipas një deklarate të mundshme të shkaktuar nga Departamenti i Policisë Maricopa.

Hackney hodhi piper në fytyrat dhe trupat e fëmijëve, duke përfshirë organet gjenitale të tyre, duke i lënë ata në agoni për disa ditë, thanë fëmijët për hetuesit.

“Unë ose u rraha me një varëse ose rrip … ose një furçë … ose me piper nga koka deri te këmbët,” një nga fëmijët i tha policisë.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve, kanali mund të kishte marrë rreth 2.5 milionë dollarë në të ardhura nga reklamat, nga të cilat YouTube do të mbante në mënyrë tipike $ 1.125 milionë, ndërsa pjesa tjetër potencialisht do të shkonte për Hackney.

Kanali mbeti i aktivizuar të mërkurën, por nuk funksiononte më reklama. YouTube konfirmoi se kanali u shua sapo kompania ishte në dijeni të arrestimit.

Kompania theksoi se ka mjete të cilat lejojnë përdoruesit të raportojnë abuzim të dyshuar të fëmijëve në video. Sa i përket abuzimit të dyshuar që ndodh jashtë linje, YouTube tha se inkurajon thirrjen e policisë.

Kompania nuk u përgjigj direkt kur u pyet për të ardhurat e reklamave të krijuara nga kanali i Hackney.

Policia u alarmua për rastin nga vajza biologjike e Hackney më 13 mars, duke nxitur një kontroll në shtëpinë 30 milje jashtë Phoenix.

Zyrtarët policorë kontaktuan me gjashtë fëmijët e tjerë, të cilët duket se ishin të kequshqyer, për shkak të ngjyrës së tyre të zbehtë, unazave të errëta nën sytë e tyre, nën peshë dhe deklaruan se ishin të etur dhe të uritur “sipas deklaratës së mundshme të shkaktuar.

Një nga fëmijët i tha policisë se ishte shumë i uritur dhe i etur, por nuk pranoi të hante patate të skuqura që zyrtarët përgjegjës ndodhën të kishin në dorë, duke thënë se kishte frikë se Hackney do të ndante ushqimin në frymën e saj dhe do ta dënonte atë.

Fëmijët i thanë policisë se Hackney do t’i kyçte rregullisht në dhomën e gjumit të saj gjatë gjithë ditës, tek e mbiquajtura ‘dhoma gjelbërimi’.

Hackney i mohoi akuzat, dhe i tha policisë se dënimi i vetëm që ajo përdor është t’i fëmijët, dhe t’i bëjë ata të qëndrojnë në një qoshe si ndëshkim.

Ajo tha se ajo kurrë nuk përdorte piper mbi fëmijët, ndonëse policia gjeti dy kanistere të ngacmimit kimik në dhomën e saj të gjumit.

Dy djemtë e rritur të Hackney, Ryan dhe Logan Hackney, u akuzuan gjithashtu me shtatë akuza për abuzimin e fëmijëve për shkak të dështimit të raportimit të kushteve në shtëpi.

Nuk është e qartë nëse ajo ose djemtë e saj kishin një avokat që mund të komentonte në emër të tyre. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...