SHBA paralajmëron Turqinë kundër blerjes së sistemit raketor rus - Bota Sot
SHBA paralajmëron Turqinë kundër blerjes së sistemit raketor rus

Amerika

SHBA paralajmëron Turqinë kundër blerjes së sistemit raketor rus

Më: 4 prill 2019 Në ora: 08:47
Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence

Nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, e paralajmëroi Turqinë kundër blerjes së sistemit anti-raketor rus S-400, të cilin Uashingtoni e sheh si kërcënim për avionët amerikanë.

Pence tha se Turqia "duhet të zgjedhë" midis të qenët anëtare e rëndësishme e NATO-s, ose rrezikon sigurinë e këtij partneriteti, duke marrë "vendime të tilla të pamatura".

Turqia tha se blerja e sistemit të avancuar rus është tashmë një marrëveshje e bërë.

Ankaraja po krijon lidhje më të ngushta me Rusinë, pas përkeqësimit të marrëdhënieve të saj me SHBA-në dhe Evropën.

Turqia ka ushtrinë e dytë më të madhe në NATO.

Pence po ashtu kritikoi Gjermaninë - një tjetër anëtare të rëndëishme të NATO-s - për shpenzime të pamjaftueshme në mbrojtjen e saj.

Moska nuk bëri asnjë koment publik për zhvillimet e fundit.

Marrëdhëniet midis NATO-s dhe Rusisë janë përkeqësuar pas aneksimit të Gadishullit ukrainas të Krimesë nga Moska, në vitin 2014.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...