SHBA-të po konsiderojnë shitjen e avionëve F-35 në 5 shtete të tjera, përfshi edhe Greqinë - Bota Sot
SHBA-të po konsiderojnë shitjen e avionëve F-35 në 5 shtete të tjera, përfshi edhe Greqinë

Amerika

SHBA-të po konsiderojnë shitjen e avionëve F-35 në 5 shtete të tjera, përfshi edhe Greqinë

Më: 4 prill 2019 Në ora: 23:25
Foto

Në dëshminë me shkrim të paraqitur në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA dhe të parë nga Reuters, nën-admirali Mathias Winter, kreu i zyrës së Pentagonit F-35, tha se “klientët e ardhshëm potencialë të shitjeve të jashtme ushtarake përfshijnë Singaporin, Greqinë, Rumaninë, Spanjën dhe Poloninë”.

Lajmet e klientëve të rinj përkojnë me tensionin e SHBA-së me partnerin zhvillimor F-35, Turqinë, lidhur me planet e Ankarasë për të blerë një sistem mbrojtës të raketave ruse S-400.

Shitjet e huaja ushtarake si ato të F-35 konsiderohen marrëveshje qeveritare për qeverinë ku Pentagoni vepron si ndërmjetës midis kontraktorit të mbrojtjes dhe një qeverie të huaj.

Aleatët e tjerë të SHBA kanë qenë duke shqyrtuar një blerje të “avionit të fshehtë”, duke përfshirë Finlandën, Zvicrën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Vitin e kaluar, Belgjika ishte klienti i parë i ri për F-35 në vite, duke zgjedhur atë mbi “Tyfunin” e Eurofighter për të zëvendësuar F-16 e plakur në një marrëveshje prej 4 miliardë dollarësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...