Pompeo: Bisedimet e tregtisë me Kinën nuk do të ndikohen nga sanksionet e SHBA ndaj Iranit - Bota Sot
Pompeo: Bisedimet e tregtisë me Kinën nuk do të ndikohen nga sanksionet e SHBA ndaj Iranit

Amerika

Pompeo: Bisedimet e tregtisë me Kinën nuk do të ndikohen nga sanksionet e SHBA ndaj Iranit

Më: 29 prill 2019 Në ora: 16:51
Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit i SHBA.-së Mike Pompeo, tha të hënën se, bisedimet tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës nuk do të ndikohen nga fundi i heqjeve të naftës nga Irani këtë javë, shkruan Reuters.

Pompeo i paralajmëroi vendet dhe kompanitë se do të ishte një gabim i kushtueshëm për të shkelur sanksionet e SHBA duke importuar naftë iraniane pas të mërkurës, kur heqja dorë nga tetë importuesit përfundon.

Kina, India dhe Turqia janë ndër importuesit më të mëdhenj të naftës në Iran, të cilëve iu është dhënë mundësia e heqjes dorë nga sanksionet e SHBA-së për t'u dhënë kohë për të gjetur furnizime alternative.

"Ne kemi pasur shumë bisedime me Kinën në lidhje me këtë çështje," tha Pompeo. "Unë jam i bindur se bisedimet tregtare do të vazhdojnë dhe do të vazhdojnë kursin e tyre natyror".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...