Opozitës i ndalohet hyrja në parlamentin e Venezuelës - Bota Sot
Opozitës i ndalohet hyrja në parlamentin e Venezuelës

Amerika

Opozitës i ndalohet hyrja në parlamentin e Venezuelës

Më: 14 maj 2019 Në ora: 21:41
Ilustrim

Forcat e sigurisë në Venezuelë penguan ligjvënësit e opozitës që të hyjnë në ndërtesën e parlamentit, një javë pasi Gjykata e Lartë iu shfuqizoi imunitetin disa ligjvënësve të opozitës.

Parlamenti po mblidhej për të diskutuar heqjen e imunitetit të ligjvënësve nga ana e Gjykatës si dhe arrestimin e Edgar Zambranos, nënkryetar i Parlamentit, dhe kritik i presidentit të kontestuar, Nicolas Maduro.

Kriza politike dhe humanitare në Venezuelë po vazhdon tash e sa muaj pasi presidenti i kontestuar, Nicolas Maduro që ka mbështetjen e Rusisë, Kinës dhe disa vendeve tjera po vazhdon të qëndrojë në pushtet pavarësisht protestave dhe thirrjeve të opozitës për tu larguar nga posti.

Udhëheqësi i opozitës, Huan Guaido e ka shpallur vetën president i përkohshëm dhe është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve perëndimore.

Nën udhëheqjen e Maduros, Venezuela është zhytur në krizë ekonomike dhe miliona njerëz e kanë lëshuar vendin si pasojë e varfërisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...