Ish-agjenti i CIA-s burgoset për spiunazh - Bota Sot
Ish-agjenti i CIA-s burgoset për spiunazh

Amerika

Ish-agjenti i CIA-s burgoset për spiunazh

Më: 18 maj 2019 Në ora: 09:32
Kevin Mallory

Një ish-oficer i CIA-s është burgosur për 20 vjet për zbulimin e sekreteve ushtarake për llogari të Kinës, tha departamenti i drejtësisë i SHBA.

Kevin Mallory u shpall fajtor për disa vepra spiunazhi pasi një gjyqi dy javësh qershorin e kaluar.

62-vjeçari mbante pozicion të lartë të sigurisë dhe kishte qasje në dokumente të rëndësishme.

Ai u dënua për shitjen e sekreteve në Kinë për 25.000 dollarë. Dëshmitë në gjyqin e tij përfshinin një video mbikëqyrjeje që tregonte Mallory duke skanuar dokumente të klasifikuara në një kartë digjitale të memories në një zyrë postare.

Ai gjithashtu udhëtoi për në Shangai për t'u takuar me një agjent kinez në mars dhe prill 2017, tha departamenti i drejtësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...