SHBA thotë se ushtria iraniane mund të keqidentifikojë avionët në mes të tensioneve - Bota Sot
SHBA thotë se ushtria iraniane mund të keqidentifikojë avionët në mes të tensioneve

Amerika

SHBA thotë se ushtria iraniane mund të keqidentifikojë avionët në mes të tensioneve

Më: 18 maj 2019 Në ora: 19:15
Foto

Aeroplanët ajrorë komercialë që fluturojnë mbi Gjirin Persik rrezikojnë të vihen në shënjestër nga "keqpërdorimi ose keqidentifikimi" nga ushtria iraniane që rrisin tensionet midis Republikës Islamike dhe SHBA, paralajmëruan të shtunën diplomatët amerikanë, madje edhe si Uashingtoni dhe Teherani thonë se nuk kërkojnë luftë, shkruan agjencia e lajmeve AP.

Paralajmërimi i transmetuar nga U.S. postet diplomatike të Administratës Federale të Aviacionit, megjithëse u shkarkuan nga Irani, nënvizuan rreziqet e tensioneve të tanishme paraqesin në një rajon kritik për të dy udhëtimet ajrore globale dhe tregtinë. Tankerët e naftës thuhet se janë përballur me sabotim dhe dronët rebelë të Jemenit sulmuan naftëmbajtësin saudit gjatë javës së fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...