Miliarderi amerikan paguan shkollimin për 396 studentë në vlerë prej 40 milionë dollarësh - Bota Sot
Miliarderi amerikan paguan shkollimin për 396 studentë në vlerë prej 40 milionë dollarësh

Amerika

Miliarderi amerikan paguan shkollimin për 396 studentë në vlerë prej 40 milionë dollarësh

Më: 20 maj 2019 Në ora: 10:33
Miliarderi Robert F. Smith

Studentët në prag të diplomimit në Morehouse College patën një surprizë të dielën kur miliarderi Robert F. Smith njoftoi gjatë fjalimit të tij se do të paguante borxhin e kredisë studentore për klasën që po diplomonte në këtë kolegj.

“Në emër të tetë brezave të familjes sime që kanë qenë në këtë vend, ne do të vendosim pak karburant në autobusin tuaj”, u tha ai të sapodiplomuarve në Atlanta përpara se familja e tij të krijonte një grant për të paguar kreditë studentore.

Njoftimi u prit me ovacione dhe me këngët e “MVP!” – term që përdoret për lojtarët më të vlefshëm të ndeshjes.

 

“Unë dua që klasa ime t’i shikojë këta (alumni) – këta vëllezër të bukur të Morehouse – dhe të sigurohemi që çdo klasë të ketë të njëjtën mundësi për të shkuar përpara, sepse ne jemi të mjaftueshëm për t’u kujdesur për bashkësinë tonë”.

Shuma totale e mbuluar për 396 studentë arrin në 40 milionë dollarë, tha Presidenti i Morehouse David A. Thomas.

Ai e quajti gjestin e Smith-it “një dhuratë çlirimi”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...