Brenda Forcës Ajrore të Trump: Nuk është fare rehati - Bota Sot
Brenda Forcës Ajrore të Trump: Nuk është fare rehati

Amerika

Brenda Forcës Ajrore të Trump: Nuk është fare rehati

Nga: Bota sot Më: 25 maj 2019 Në ora: 12:01
Donald Trump

Presidenti arriti në Forcat Ajrore një të Premte për fluturimin 14-orësh në Tokio, në këtë udhëtim Trump e quajti kryetarin e Dhomës Demokratike "të çmendur" dhe tha se demokratët po përpiqeshin të shkaktonin një " goditjet "mbi të.

"Mbani thikë", tha ai në dhomën Roosevelt, ndërsa ishte i rrethuar nga fermerët në kapele kauboj.

Trump do ketë shumë udhëtime por pritet të shkurtojë 36.000 milje udhëtimesh këtë verë, duke përfshirë dy udhëtime në Japoni dhe Evropë, shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Zyrtarët e Trump-it po përpiqen të zvogëlojnë numrin e udhtëimeve të tyre për shkak se stafi po bohët pjesë e një kaosi brenda udhtimëve. Stafi tregon se çfarë bënë Trump në udhëtime ai i bën katër gjëra: ha, shikon televizor ose lexon gazeta, bisedon me stafin dhe i quan miqtë dhe aleatët në shtëpi si në Qiell të huaj.

Trump ka këmbëngulur gjatë se ai është trajtuar padrejtësisht nga mediat e lajmeve, dhe nëse sheh diçka në televizion që e shqetëson atë - "të cilën ai gjithmonë do", tha një zyrtar, ai udhëzon stafin e tij që ta rregullonë atë, pavarësisht nëse ata janë në Shtëpinë e Bardhë ose fluturojnë mbi Oqeanin Atlantik.

 “Ai nuk do të flejë”

Stafi tregon se njëhere kur ata dëshiruan të flenin pak para se të arrinin në vendin e caktuar Trump i thirri ata duke dashur që të trajtoj disa çështje të tij që i kishte në mendje. Doktori i tij tregon që Trump nuk fle shumë edhe nëse pi hapa për gjumë: “Ai asnjëherë nuk fle më shumë se katër ose pesë orë në Shtëpinë e Bardhë e edhe me pak fle në avion", siç tregon stafi i Trump.

Kur stafi mund të fle, gjetja e hapësirës është problem. Pa spote gjumi të përcaktuara, ata pretendojnë kolltukë miniaturë ose mbështeten në karrige zyre dhe mbështesin këmbët e tyre në tavolinë. Disa u shtrinë në dysheme të dhomave të konferencave ose në grupe lëkure përgjatë anës së aeroplanit, dhe stafi më i stërvitur ka mësuar të sjellë mjete yoga për të zbutur dyshemenë.

Image

Minimizimi i kohës jashtë vendit

Pas dy udhëtimeve maratone jashtë vendit, në vitin e parë të presidencës së tij, Trump ka zvogëluar udhëtimin e tij të huaj në një ose dy vende në një kohë, duke paketuar takime dhe ngjarje në pak ditë, për të minimizuar kohën që shpenzon jashtë vendit.

Ndihmësit dhe shokët e përshkruajnë atë si një udhëtar i padurueshëm, një person që nuk e pëlqen shumë përjetimin e kulturave të huaja dhe preferon që të fle në shtratin e tij.

Ai ka zvogëluar udhëtime në momentin e fundit, siç bëri në Singapor vitin e kaluar pas takimit me Kim. Dhe ai ka shkaktuar ndërhyrje në mesin e stafit ndërsa ai kërkon ndryshime në oraret  dhe udhëtimet që janë planifikuar prej kohësh dhe janë pajtuar.

Komoditet dhe stil

Ai në mënyrë tipike kërkon televizione të shumta në dhomën e tij, varësisht nga madhësia e hapësirës, ​​tha një burim.

Trump preferon udhëtime ku ai është mysafiri i nderit në vend të takimeve të mëdha të samitit që përbëjnë copa të çdo kalendari të presidentit amerikan. Në tubimet vjetore të G7 dhe G20, Trump është ndier i ngacmuar nga udhëheqës të tjerë, sipas zyrtarëve të administratës.

Shumë të preferueshme për Trump janë vizitat shtetërore të ofruara nga politikanët duke shpresuar që të bëjnë një president të ndjeshëm.

Kjo do të jetë rendi i ditës në Tokio këtë fundjavë, kur Trump po paguan vizitën e parë shtetërore pas ngritjes së një perandori të ri. Dhe do të përsëritet në javën e ardhshme kur ai të shkojë në Londër për një vizitë shtetërore të vonuar me ftesë të Mbretëreshës Elizabeth, , shkruan CNN, përcjell Bota sot.

Trump ka parë si një privilegj të veçantë, sipas zyrtarëve të administratës, edhe pse zyrtarët dhe analistët japonezë thanë se çdo president i SHBA do të kishte qenë i mundësuar nga vizita shtetërore e perandorit Naruhito, për shkak të rëndësisë së marrëdhënieve të Japonisë me Shtetet e Bashkuara.

Megjithatë, Trump e sheh udhëtim më të rëndësishëm ndalesën më vonë në këtë verë në G20, gjithashtu në Japoni, megjithëse ai ka interes të madh për këtë ngjarje duke caktuar  bisedim me Presidentin kinez Xi Jinping dhe presidentin rus Vladimir Putin dhe më pas do të ketë një vizitë në Seul.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë nuk ka njoftuar nëse Trump do të marrë pjesë në G7 të këtij viti, të mbajtur në Francën bregdetare.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...