Donald Trump i thotë kongresistes amerikane me shami të kthehet mbrapsht nga ka ardhur - Bota Sot
Donald Trump i thotë kongresistes amerikane me shami të kthehet mbrapsht nga ka ardhur

Amerika

Donald Trump i thotë kongresistes amerikane me shami të kthehet mbrapsht nga ka ardhur

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 08:36
Donald Trump

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë që disa prej kongresisteve demokrate nga vende “ku qeveritë janë një katastrofë e plotë” duhet të “kthehen mbrapsht nga kanë ardhur dhe të ndihmojnë në ndreqjen ato vende të prishta e të kriminalizuara”.

Megjithëse nuk u tha në mënyrë eksplicite se kujt i referohej, kjo erdhi pasi presidenti amerikan lëshoi një sulm të papritur ndaj Alexandria Ocasio-Cortez dhe Ilhan Omar – të dyja gra me ngjyrë – duke thënë që ato “duhet të ktheheshin nga kishin ardhur”.

Z.Trump pretendoi që dy kongresistet ishin mes një grupi dremokratesh që ishin treguar “jorespektuese” ndaj Nancy Pelosit.

Këtë javë, znj.Pelosi, një liberale e bardhë, iu ka thënë kolegëve se ishte e frustruar me njerëzit që përdornin mediat sociale për të kritikuar anëtarët e tjerë të partisë. Këto komente u interpretuan se ishin kundër znj.Ocasio-Cortez, znj.Omar dhe dy grave të tjera demokrate të cilat i përdornin shpesh rrjetet sociale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...