Burgim i përjetshëm për El Chapo-n - Bota Sot
Burgim i përjetshëm për El Chapo-n

Amerika

Burgim i përjetshëm për El Chapo-n

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 16:48
Joaquín Guzmán Loera

Joaquín Guzmán Loera, krimineli i njohur si “El Chapo” i cili kontrolloi pjesën më të madhe të tregtisë ilegale të drogës në hemisferën perëndimore për pothuajse tre dekada, u dënua me burgim të përjetshëm – plus 30 vjet burgim të veçantë – në një gjykatë federale në New York të mërkurën.

Para se të dënohej, 62 vjeçari Guzman, i tha një gjykatësi federal në gjykatoren e Brooklyn, se rasti i tij ishte “njollosur” nga sjellja e keqe e jurisë.

Ai tha se gjyqtari ia mohoi atij një gjykim të drejtë mbi akuzat për trafik droge “kur e gjithë bota po vëzhgonte”, dhe se Amerikës i mungon drejtësia dhe është e korruptuar, ashtu si vendet e tjera.

Ai gjithashtu falënderoi familjen e tij, ekipin ligjor, rojet e burgut dhe mbështetësit për lutjet, përpara se të ankohej rreth kushteve të burgut ku ai ishte mbajtur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...