Ndalohet shitja e shisheve të ujit të plastikës në aeroportin e San Franciskos - Bota Sot
Ndalohet shitja e shisheve të ujit të plastikës në aeroportin e San Franciskos

Amerika

Ndalohet shitja e shisheve të ujit të plastikës në aeroportin e San Franciskos

Më: 4 gusht 2019 Në ora: 14:26
Ilustrim

Aeroporti Ndërkombëtar i San Francisko po ndalon shitjen e shisheve plastike me përdorim të vetëm.

Ky veprim i paparë në një nga aeroportet kryesore në vend do të hyjë në fuqi më 20 gusht, njoftoi të Premten Kronika e San Francisko.

Rregulli i ri do të zbatohet për restorantet, kafenetë dhe makinat shitëse të aeroportit. Udhëtarët të cilët kanë nevojë për ujë të thjeshtë do të duhet të blejnë shishe alumini të rimbushshëm ose qelqi nëse nuk sjellin me vete.

Si një departament i qeverisë komunale të San Francisko, aeroporti është duke ndjekur një urdhëresë të miratuar në vitin 2014 që ndalon shitjen e shisheve plastike me ujë në pronat e qytetit.

Zhvendosja larg plastikës është gjithashtu pjesë e një plani më të gjerë për të ulur emetimet e karbonit neto dhe përdorimin e energjisë në zero dhe për të eleminuar shumicën e mbeturinave të deponisë deri në vitin 2021, tha zëdhënësi i aeroportit Doug Yakel.

Por, duke marrë parasysh afërsisht 4 milion shishe plastike uji të shitura në vit në aeroport, mund të jetë më e vështirë për shitësit të respektojnë ndalimin e shisheve të ujit.

Nëse shitësit jashtë pajtimit do të penalizohen është e paqartë, por Yakel tha që aeroporti shpreson se “nuk do të jetë i nevojshëm”.

Dyqanet në aeroporte janë përshtatur lehtësisht me këto kërkesa për shkak të disponueshmërisë së shtuar të furnizuesve që prodhojnë produkte të tilla, tha Michael Levine, CEO i kompanisë që mbikëqyr Napa Farms Market, një dyqan që shet fare-dhe-go fare në Terminal 2 dhe International Terminal G.

“Por ndikimi në shishen e ujit është pak më i ndërlikuar,” tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...