Studenti i mjekësisë gabon simptomat, mjekët i thonë se ka kancer të rrallë - Bota Sot
Studenti i mjekësisë gabon simptomat, mjekët i thonë se ka kancer të rrallë

Amerika

Studenti i mjekësisë gabon simptomat, mjekët i thonë se ka kancer të rrallë

Më: 5 gusht 2019 Në ora: 17:31
Foto ilustrim

Një student i infermieres u trondit kur u diagnostikua me një kancer të pashërueshëm pasi gaboi simptomat për rritjen e qimeve.

Michael Croteau, 21, u diagnostikua me hemangioendothelioma pseudomyogenic (PHE), një kancer jashtëzakonisht i rrallë që prek vetëm një në një milion njerëz, sipas Fondacionit EHE.

Studenti filloi të përjetojë shtrëngim në gjurin e djathtë gjatë verës 2017 dhe zhvilloi atë që ai besonte se ishte një qime e rrënjosur në kofshën e tij të djathtë.

Michael dhe mamaja e tij Susan Williams, 52, një infermiere, u shqetësuan kur qimet filluan të rriten, të ndryshojnë ngjyrën dhe të shfaqen të infektuara kur u kthye në kolegj pas Krishtlindjes.

Michael nga Overton, Teksas, shkoi te dermatologu, i cili e paralajmëroi se ishte diçka e keqe, por e referoi atë në UT Southwestern Center Center në Dallas për një mendim të dytë në prill 2018.

Studenti i Kolegjit Kilgore u shkatërrua kur në maj 2018, skanimet MRI dhe CT zbuluan për kancerin e rrallë, i cili prek lëkurën, muskujt dhe kockat, dhe diagnostikohet në më pak se 100 amerikanë në vit.

Michael u frikësua kur zbuloi se kanceri i tij ishte zhvilluar në qindra tumore që kishin lëvizur në kockë, muskuj dhe inde të kofshës së djathtë.

Ai u frikësua kur mjekët filluan të hulumtonin mundësinë e amputimit, por operacioni përfundimisht u përjashtua nga një kirurg ortoped.

Mjekët në Qendrën e Kancerit Andersonit në Hjuston vendosën të trajtojnë tumoret e Michael me një ilaç eksperimental të kimioterapisë orale dhe studenti iu nënshtrua një kursi të radioterapisë për të menaxhuar dhimbjen.

Ndërsa kanceri i Michael aktualisht është i pashërueshëm, qëllimi i trajtimit të tij me kimioterapi ishte të ndalonte rritjen e tumoreve.

Studenti i infermierisë fillimisht kishte menduar se bëhej fjalë për qime nën lëkurën e tij, të cilat shkaktuan infeksionin.

Pavarësisht sëmundjes së tij, Michael vazhdon studimet në Kolegjin Kilgore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...