Trump i kërkon nga Xi Jinping të takohet me protestuesit në Hong Kong - Bota Sot
Trump i kërkon nga Xi Jinping të takohet me protestuesit në Hong Kong

Amerika

Trump i kërkon nga Xi Jinping të takohet me protestuesit në Hong Kong

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 21:20
Donald Trump dhe Xi Jinping

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar nga homologun kinez, Xi Jinping që t’i takojë protestuesit në Hong-Kong të cilët janë vënë në kërkim të reformave demokratike.

Hong Kong është përballur me trazira për javë të tëra, ku protestuesit kanë shkaktuar kaose edhe në aeroport këtë javë, shkruan BBC.

Trump është parë edhe më parë duke thënë se personalisht do të takohet me Xi për të diskutuar për krizën në këtë qytet.

Miliona qytetarë të Hong Kongut kanë qenë pjesë e protestave anti qeveritare që kanë zgjatur për dhjetë javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat