Ekipet rihapin rrugën e parkut Denali, kthehen turistët e bllokuar

Amerika

Ekipet rihapin rrugën e parkut Denali, kthehen turistët e bllokuar

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 18:51
Foto

Ekuipazhet e rrugës kanë pastruar një korsi në Parkun Kombëtar Denali të Alaskës dhe Preserve, dhe autobusët kthyen rreth 300 turistë të bllokuar në hyrjen e parkut në mënyrë të sigurtë, shkruan AP.

Turistët u bllokuan të premten pasi shirat e dendur shkaktuan rrëshqitje në tokë dhe shkaktuan ujë të tepërt nga një kthesë për të dëmtuar rrugën e vetme brenda parkut të gjerë.

Zëdhënësi i Parkut, Paul Ollig tha për Associated Press se të gjithë pasagjerët e bllokuar ishin kthyer në hyrjen e parkut brenda mesnatës.

"Ekipi ynë bëri një punë të jashtëzakonshme duke iu përgjigjur rrëshqitjeve të shumta të mbeturinave përgjatë një pjese mjaft të largët të rrugës," tha Erika Jostad, kryeprifti i Denali. "Ekipi i geohazard monitoroi kushtet ndërsa ekuipazhi i rrugës po pastronte mbeturinat. Ishte një shembull i shkëlqyeshëm i punës ekipore. "

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat