U dënua me vdekje, zgjedh të vdesë në karrige elektrike - Bota Sot
U dënua me vdekje, zgjedh të vdesë në karrige elektrike

Amerika

U dënua me vdekje, zgjedh të vdesë në karrige elektrike

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 18:30
Ilustrim

Rikthehet dëshira e karriges elektrike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me rastin e ekzekutimit të njëmbëdhjetë qysh nga fillimi i vitit.

Stephen West, i dënuar me vdekje në vitin 1986 për vrasjen e një gruaje dhe të vajzës së saj 15 vjeçe, vendosi që të mos i nënshtrohet injeksionit vdekjeprurës, përkundrazi, zgjodhi që të vdiste në karrige elektrike.

Siç ka ndodhur edhe në raste të tjera i pandehuri kërkoi falje, por kjo gjë u refuzua nga guvernatori republikan i Tennesse, Bill Lee, në 14 gusht.

Ekzekutimi i West ishte programuar dhe shtyrë disa herë, për një sërë arsyesh.

Ndërkohë ai u diagnostikua nga një sëmundje e rëndë mendore, teksa e ka mohuar gjithmonë akuzën e vrasjes, duke akuzuar dikë tjetër.

Avokatët e tij u shprehën të zhgënjyer nga shteti i Tennessee, duke qenë se klienti i tyre është diagnostikuar nga një sëmundje e rëndë mendore.

Sipas avokatëve, karrigia elektrike, është më pak e dhimbshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat