Shtetet e Bashkuara konfiskojnë 52 mijë pjesë armësh të importuara nga Kina

Amerika

Shtetet e Bashkuara konfiskojnë 52 mijë pjesë armësh të importuara nga Kina

Më: 25 gusht 2019 Në ora: 10:54
Foto ilustrim

Zyrtarët federalë të Shteteve të Bashkuara i kanë konfiskuar më shumë se 52 mijë pjesë të armëve të zjarrit, të cilat kishin arritur në territorin e këtij shteti në mënyrë ilegale nga Kina.

Këto pjesë kishin arritur përmes tri dërgesave dhe kanë një vlerë të përgjithshme prej 378 mijë dollarësh. Lajmin e bëri të ditur Agjencia për Dogana dhe Mbrojtje Kufitare përmes një deklaratë për shtyp.

Pjesët e armëve kishin ardhur në Shtetet e Bashkuara për një periudhë prej tre muajsh dhe ishin të destinuara për një dyqan për shitjen e armëve, tha zëdhënësi i kësaj agjencie, Jaime Ruiz.

Shtetet e Bashkuara kanë rregulla të ashpra për importimin e prodhimeve të ndryshme nga shtetet që u ka vënë emargo, përfshirë Kinën. Embargoja për armë ndaj Kinës ishte vendosur në vitin 1989 për shkak të shtypjes së përgjakshme të kryengritjes në sheshin “Tiananmen”.

“Ky konfiskim është shembull i jashtëzakonshëm i vigjilencës dhe përkushtimit të zyrtarëve tanë në zbatimin e rregullave për embargo ndaj armëve”, tha Carlos Martel, drejtor i operacioneve në terren i agjencisë së doganave në Los Angeles.

Autoritetet e drejtësisë ende nuk e kanë akuzuar zyrtarisht asnjë person lidhur me këtë rast, por janë duke zhvilluar hetime ndaj blerësve të këtyre pjesëve, shkruan “CNN”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat