Për herë të parë, ushtria amerikane bëhet me dy gjenerale motra - Bota Sot
Për herë të parë, ushtria amerikane bëhet me dy gjenerale motra

Amerika

Për herë të parë, ushtria amerikane bëhet me dy gjenerale motra

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 13:34
Gjenerale amerikane

Ushtria e Shteteve të Bashkuara ka shumë shembuj të gjeneralëve që mes vete janë vëllezër, por nuk ka pasur raste të gjeneraleve motra.

Gjeneral Majore Maria Barret dhe motra e saj më e re, Gjenerale Brigade Paula Lodi, u bënë gjeneralet e para motra të ushtrisë amerikane.

Për shkak se gratë nganjëherë i ndërrojnë mbiemrat pas martesës, zyrtarët e ushtrisë ishin të detyruar t’i kontrollonin të dhënat e të gjitha gjeneraleve dhe të afërmve të tyre në mënyrë që t’i krahasojë emrat dhe të gjejë nëse në ushtri ka motra me këtë gradë të lartë ushtarake.

Një zëdhënës i ushtrisë tha se një gjë e tillë ishte e pamundur. “Sidoqoftë, pasi nuk ka shumë gra në ushtri që e kanë këtë gradë, është e sigurt të thuhet se këto janë motrat e para gjenerale”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat