Regjistrohet viktima e pestë nga cigaret elektronike në Shtetet e Bashkuara

Amerika

Regjistrohet viktima e pestë nga cigaret elektronike në Shtetet e Bashkuara

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 15:38
Foto ilustrim

Zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara njoftuan të premten se personi i pestë ka vdekur nga një sëmundje misterioze e mushkërive, e lidhur me përdorimin e cigareve elektronike.

Deri tash janë regjistruar 450 personave që janë shtrirë në spitale në 33 shtete dhe një rast tjetër i vdekjes është duke u hetuar.

Në kohën kur po shënohet rritje e numrit të rasteve, zyrtarët shëndetësorë amerikanë thonë se kjo dukuri është shqetësuese. Ata i kanë bërë disa publikime shkencore në revista mjekësore lidhur me efektet negative të cigareve elektronike dhe çrregullimet që përdorimi i tyre po i shkakton në mushkëri.

Disa prej viktimave kanë përdorur produkte me bazë në marihuanë, të tjerët kanë përdorur produkte me marihuanë dhe nikotinë, ndërsa një grup më i vogël ka përdorur vetëm nikotinë.

Administrata e Ushqimit dhe Ilaçeve e Shteteve të Bashkuara është duke i analizuar mostrat e marra nga pacientët e ndryshëm që janë sëmurë nga sëmundja misterioze dhe është duke i testuar ato për të gjetur disa lloje të kimikateve, përfshirë nikotinën, shkruan “Independent”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat