Bahamet regjistrojnë 2.500 persona të zhdukur pas uraganit Dorian - Bota Sot
Bahamet regjistrojnë 2.500 persona të zhdukur pas uraganit Dorian

Amerika

Bahamet regjistrojnë 2.500 persona të zhdukur pas uraganit Dorian

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 20:45
Foto

Shërbimet e emergjencës në Bahame kanë regjistruar 2,500 persona të zhdukur, pas uraganit Dorian që ka përfshirë këta ishuj javën e kaluar.

“Deri më tani, janë rreth 2,500 persona të regjistruar nga Qeveria e Bahameve”, ka thënë zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare për Menaxhimin e Emergjencave, Carl Smith.

Të dhënat zyrtare sugjerojnë se numri i të vdekurve do të jetë shumë më i madh se 50, pasi numri i personave të zhdukur do të përditësohet sërish.

Mijëra persona tashmë kanë nevojë për ndihmë.

Dorian ka përfshirë Ishujt Abako me erërat më të forta që janë regjistruar ndonjëherë.

Pjesët më të shkatërruara si pasojë e uraganit janë Abakos dhe Grand Bahama.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat