Thesari amerikan gati të emetojë për herë të parë letra me vlerë me maturitet 50-vjeçar - Bota Sot
Thesari amerikan gati të emetojë për herë të parë letra me vlerë me maturitet 50-vjeçar

Amerika

Thesari amerikan gati të emetojë për herë të parë letra me vlerë me maturitet 50-vjeçar

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 22:45
Foto ilustrim

Sekretari i Thesarit amerikan, Steven Mnuchin ka shprehur idenë e qeverisë amerikane për të hedhur në treg letra me vlerë në formën e bonove, por këtë herë me një afat maturimi, ndoshta më i gjati deri tani, plot 50 vjet.

Historikisht, normat e ulëta të interesit që lëvizin midis 2 për qind dhe 2.25 për qind mund ta bëjnë këtë një kohë tërheqëse për Departamentin e Thesarit për të ndjekur një propozim të tillë, por Wall Street ka pasur një përgjigje të shpejtë.

“Ne po mendojmë emetimin e bonove 50-vjeçare, që mund të quhen lidhje ultra të gjata. Ne mendojmë se vërtet ka kërkesë për të dhe kjo është diçka që do ta konsiderojmë shumë seriozisht për vitin e ardhshëm”, tha Mnuchin, përcjell Telegrafi.

Investimet afatgjata zakonisht paguajnë më shumë interes sesa ato afatshkurtra, duke i bërë ato potencialisht më të mira për investitorët. Por kurba e rendimentit është përmbysur kohët e fundit, duke sjellë rendimente më të gjata për obligacionet afatshkurtra. Kjo do të thotë që njerëzit do të kenë më pak interes në afatin e gjatë, duke i bërë ata potencialisht më pak tërheqës sesa në situata normale.

Sekretari ka folur dy vitet e fundit për mundësinë e huazimit afatgjatë, duke tejkaluar horizontin e bonove 30-vjeçare.

“Unë personalisht mendoj se është gjë e mirë për të zgjeruar aftësitë e huamarrjes,” tha Mnuchin, duke sugjeruar se aktualisht është një kohë “mjaft tërheqëse” për qeverinë amerikane të ndërmarrë të tilla politika.

Administrata Trump gjithashtu do të merrte përfitimin e shtuar të uljes së kostove të huamarrjes pasi po përballet me një deficit buxhetor afërsisht një trilion dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...