Harrojeni drogën, karteli meksikan tanimë po shesin një dru të veçantë – po i masakrojnë njerëzit që kundërshtojnë të lëshojnë tokat e tyre - Bota Sot
Harrojeni drogën, karteli meksikan tanimë po shesin një dru të veçantë – po i masakrojnë njerëzit që kundërshtojnë të lëshojnë tokat e tyre

Amerika

Harrojeni drogën, karteli meksikan tanimë po shesin një dru të veçantë – po i masakrojnë njerëzit që kundërshtojnë të lëshojnë tokat e tyre

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 09:38
Foto ilustrim

Një kartel i ri brutal meksikan i drogës po masakron fshatarët ndërsa po tentojnë të ndërtojnë biznesin e tyre në një luftë për pushtet që nga rrëzimi i El Chapo.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kartelet meksikane po diversifikohen dhe po merren edhe gjëra tjera si droga, pasi po ndryshojnë taktikat për të mposhtur autoritetet.

Në këtë drejtim bëhet e ditur se disa grupe kriminale janë zhvendosur në sektorin e minierave, përfshirë eksportin e hekurit, ndërsa një kartel i ri vrasës, i quajtur Los Tena, po merret me një dru në zhdukje.

Los Tena po tregtojnë në mënyrë të paligjshme drurin Sangualica në Kinë, ku vlerësohet shumë dhe një metër kub mund të shesësh për gati 2,000 dollarë.

Bëhet fjalë për drurin që kryesisht përdorët për panele në jahte, instrumente muzikore dhe makina luksoze.

Siç bëhet e ditur, Los Tena “sicarios”, vrasësit, kanë detyruar fermerët të lënë tokën e tyre për të marrë drutë dhe kanë vrarë këdo që i ka kundërshtuar.

Banda e etur për gjak udhëhiqet nga Fernando Cruz Mendoza, El Tena, i cili ishte një mbret në kartelin e Papunëve Templar të pangopur, dhe tani ka ngritur bandën e tij vdekjeprurëse.

Pronari i tokës Luis Olazcon Mendoza, 61 vjeç, nuk pranoi të dorëzohej në Los Tena dhe ai u vra brutalisht me trupin e tij të djegur.

Vëllai i tij Filemon Olazcon tha se si familja e tij është shkatërruar nga karteli pasi pjesa tjetër janë detyruar të ikin.

Ai shtoi se druri është bërë një “shteg i vdekjes”.

Joaquin “El Chapo” Guzman, u dha me burg në burg nga një gjykatë amerikane në fillim të këtij viti.

Në mungesë të tij, karteli Jalisco Nuevo Generacion ka bërë rrugëdalje të mëdha në luftën e hapur për terren.

Në shtetin e Michoacan ata po konkurrojnë me mbetjet e ish kalorësve Templar – si Los Tena – dhe grupe të tjera duke përfshirë familjen Michoacana dhe Los Viagra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...