Kryeministri i Kanadasë Trudeau zotohet për taksat më të ulëta - Bota Sot
Kryeministri i Kanadasë Trudeau zotohet për taksat më të ulëta

Amerika

Kryeministri i Kanadasë Trudeau zotohet për taksat më të ulëta

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 23:22
Justin Trudeau

Kryeministri kanadez Justin Trudeau hyri në ofensivë të dielën, duke premtuar se do të shkurtojë taksat e klasës së mesme dhe do të zvogëlojë kostot e celularit nëse rizgjidhen pasi sondazhet treguan se ai mori një hit të rëndësishëm kur dolën foto javën e kaluar të tij, raporton Reuters.

Trudeau ka kërkuar falje në mënyrë të përsëritur për imazhet, të cilat ngatërruan me qëndrimin e tij të shprehur shpesh se ai dëshiron të përmirësojë shumë pakicat në Kanada dhe nxiti akuza për hipokrizi.

Trudeau njoftoi shkurtimet e propozuara për taksat dhe faturat e celularëve në qytetin Ontario të Brampton, ku 58% e popullsisë është ose Azia Jugore. Liberalët morën të pesë vendet e Brampton në 2015 dhe duhet t'i ruanin ato në përpjekjen e tyre për të fituar zgjedhjet e 21 tetorit.

"Kanadezët punojnë shumë dhe ata meritojnë të flenë rehat natën," tha ai. "Duke ulur taksat dhe duke shkurtuar faturat e celularëve, ekipi ynë Liberal do të kthejë më shumë se 1.500 dollarë në vit përsëri në xhepat e familjeve të zellshme kanadeze."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat