Protestat në Ekuador: Presidenti largon qeverinë nga Quito - Bota Sot
Protestat në Ekuador: Presidenti largon qeverinë nga Quito

Amerika

Protestat në Ekuador: Presidenti largon qeverinë nga Quito

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 13:23
Foto

Presidenti i Ekuadorit ka zhvendosur përkohësisht operacionet qeveritare nga kryeqyteti Quito në qytetin portual Guayaquil mes protestave të nxitura nga fundi i subvencioneve për karburant.

Në një fjalim televiziv, Presidenti Lenin Moreno tha se ai nuk do të tërhiqet nga rritja e çmimit të karburantit dhe akuzoi kundërshtarët e tij për përpjekje për një grusht shteti.

Ai erdhi pas më shumë protestave dhe bllokadave rrugore të udhëhequra nga grupe indigjene.

Qindra janë arrestuar në mes të trazirave më të këqija të Ekuadorit në vite.

Protestat e udhëhequra nga indigjenët kanë rrëzuar tre presidentë në dekadat e fundit.

Në fjalimin e tij të hënën në mbrëmje, Z. Moreno tha se protestat "nuk ishin një manifestim i pakënaqësisë sociale në protestë ndaj një vendimi të qeverisë".

"Plaçkitjet, vandalizmi dhe dhuna tregojnë se këtu ekziston një motiv i organizuar politik për të destabilizuar qeverinë dhe për të prishur rendin kushtetues, për të prishur rendin demokratik," argumentoi ai.

Ai tha se paraardhësi i tij dhe ish-aleati u kthyen në rivalin e harkut, Rafael Correa dhe presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ishin prapa "planit të destabilizimit".

Lëvizja politike e Angazhimit Social, e cila drejtohet nga Z. Correa, lëshoi ​​një deklaratë që kundërshtoi akuzat e presidentit, rapoton BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...