Trump për informatorin: Përgjigjet me shkrim nuk janë të mjaftueshme

Amerika

Trump për informatorin: Përgjigjet me shkrim nuk janë të mjaftueshme

Më: 4 nëntor 2019 Në ora: 15:16
Presidenti i SHBA-së Donald Trump

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha se oferta nga informatori, për shkak të të cilit nisën hetimet për tërheqjen e tij, nuk ishte e mjaftueshme për t'iu përgjigjur pyetjeve me shkrim.

"Përgjigjet në formë të shkruar janë të papranueshme", shkruan Trump në Twitter, duke shtuar se informatori "duhet të sillet si dëshmitar".

Avokati i informatorit, lajmërimi i të cilit për marrëveshjet e pretenduara nga presidentët e SHBA dhe të Ukrainës, Trump dhe Volodymyr Zelensky, filluan një hetim për tërheqjen e presidentit amerikan, tha dje se klienti i tij ishte i gatshëm t'i përgjigjet me shkrim republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve.

Mark Zaid tha për CBS News se ai kishte folur me republikanët e rangut më të lartë në Komitetin e Inteligjencës së Dhomës, Devin Nunes, dhe i përcolli atij se informatori ishte gati për t'iu përgjigjur pyetjeve republikane në betim nëse do t'ia dorëzonin tek ekipi i tij juridik me shkrim.

Por, Trump pretendon se informuesi dha një informacion të rremë, por nuk citoi provat, duke sugjeruar se personi në fjalë mund të fajësohet për mashtrim.

"Informuesi duhej të zbulohet pasi ka dhënë informacion të pasaktë. Ai ka shpikur ngjarjen," u tha Trump dje gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë.

Një hetim për tërheqjen e Trump ka nisur më 24 shtator në Dhomën e Ulët të Kongresit pas një raporti të një informatori që thoshte se Trump përdori pozicionin e tij për të kërkuar përfshirjen e një shteti të huaj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Raportit iu hoq shenja konfidenciale dhe u lëshua nga Komiteti i Inteligjencës pas disa javësh polemikash, e cila ndihmoi kryetaren e Kongresit Nancy Pelosi të nisë një hetim zyrtar nëse presidenti republikan duhet të tërhiqet.

Një informues pretendon se Trump kishte kërkuar nga presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky në një intervistë telefonike për të hetuar djalin e kundërkandidatit presidencial Joseph Biden, vetëm disa ditë pasi u ngrinë 400 milionë euro ndihma ushtarake për Ukrainën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat