Mijëra mbështetës të Guaido marshojnë kundër Maduros në Venezuelë - Bota Sot
Mijëra mbështetës të Guaido marshojnë kundër Maduros në Venezuelë

Amerika

Mijëra mbështetës të Guaido marshojnë kundër Maduros në Venezuelë

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 20:06
Foto

Mijëra mbështetës të liderit të opozitës Venezuelës Juan Guaido dolën në rrugët e Caracas të shtunën, duke kërkuar largimin e Presidentit të ngatërruar Nicolas Maduro, i cili tuboi mbështetësit e tij diku tjetër në kryeqytet, raporton AP.

Demonstruesit e opozitës mbanin flamuj kombëtar dhe pankarta me parulla si "Maduro jashtë" dhe "Ndiqni shembullin e Bolivisë" - një referencë për dorëheqjen e liderit të vendit Evo Morales përballë akuzave për mashtrim zgjedhor.

Guaido, i cili njihet si presidenti i përkohshëm i Venezuelës nga pesëdhjetë vende, do të fliste me përkrahësit e tij në sheshin Jose Marti.

"Sot është një fitore e madhe për Venezuelën," Guaido postoi fotografi të protestuesve në shtetet e tjera të Venezuelës përfshirë Merida, Zulia dhe Falcon.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat