Pentagoni: SHBA nuk do të dërgojë 14,000 trupa të tjera për Lindjen e Mesme - Bota Sot
Pentagoni: SHBA nuk do të dërgojë 14,000 trupa të tjera për Lindjen e Mesme

Amerika

Pentagoni: SHBA nuk do të dërgojë 14,000 trupa të tjera për Lindjen e Mesme

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 08:40
Ilustrim

Pentagoni thotë se raporti i Wall Street Journal për 14,000 trupa shtesë amerikane për të kundërshtuar Iranin "është i gabuar".

Pentagoni ka mohuar një raport që Shtetet e Bashkuara po përgatiten për të dërguar edhe 14,000 trupa në Lindjen e Mesme përballë një kërcënimi të perceptuar nga Irani.

Wall Street Journal të mërkurën raportoi se vendosja e mundshme do të përfshinte "dhjetëra" më shumë anije dhe do të dyfishohej numri i trupave të shtuara në forcat amerikane në rajon që nga fillimi i këtij viti, duke përmendur zyrtarë të paemërtuar amerikanë.

Gazeta thoshte se presidenti amerikan Donald Trump mund të marrë një vendim për forcimin e trupave që në fillim të këtij muaji.

Por Pentagoni kundërshtoi saktësinë e raportit.

"Për të qenë të qartë, raportimi është i gabuar. SHBA nuk është duke konsideruar dërgimin e 14,000 trupave shtesë në Lindjen e Mesme," tha zëdhënësja Alyssa Farah në Twitter.

Rajoni ka parë një seri sulmesh ndaj anijeve dhe një sulm të dronit dhe raketave në instalimet e naftës saudite në shtator për të cilat është fajësuar Irani.

Uashingtoni tashmë ka pranuar praninë e vet ushtarake në Gjirin Persik dhe zgjeroi sanksionet ekonomike ndaj Teheranit, duke ngritur tensionet në të gjithë rajonin.

Në mes të nëntorit, transportuesi i avionëve amerikanë ‘Abraham Lincoln’ lundroi nëpër ngushticën e Hormuzit në një shfaqje forcash që synonte të siguronte aleatët e shqetësuar për kërcënimin e Iranit.

Në tetor, shefi i Mbrojtjes Mark Esper njoftoi se dy skuadrone luftarake dhe bateri shtesë të mbrojtjes raketore po dërgoheshin në Arabinë Saudite, për një total prej rreth 3,000 trupash të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat