Qindra migrantë të vendosur, kalojnë lumin për të arritur në Meksikë - Bota Sot
Qindra migrantë të vendosur, kalojnë lumin për të arritur në Meksikë

Amerika

Qindra migrantë të vendosur, kalojnë lumin për të arritur në Meksikë

Më: 20 janar 2020 Në ora: 22:46
Foto

Qindra migrantë kanë kaluar një lumë për të dalë në kufirin jugor të Meksikës ndërsa përpiqen të arrijnë në Shtetet e Bashkuara, raporton BBC.

Migrantët, kryesisht nga Honduras, morën rrugë alternative pasi nuk iu pranua leja për të kaluar një urë mbi lumin Suchiate.

Meksika ka ndërprerë rrugët e migracionit në SHBA nën presionin e Presidentit Donald Trump.

Trupat e Gardës Kombëtare meksikane me mburoja trazirash u përpoqën të ndalonin migrantët të ngjiteshin në bregun e lumit.

Por qindra duket se kanë shkelur linjat e policisë dhe kanë hyrë në Meksikë.

Disa raporte thonë se policia gjuajti gaz lotsjellës. Disa nga ata që përpiqeshin të arrinin në Meksikë hodhën gurë në polici.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat